Örgütsel adaletin iş tatmini üzerine etkisi: Bir kamu kuruluşunda araştırma
The perception of organizational justice influence on the job satisfaction: An empirical study in a public organization
  1. Tez No: 408618
  2. Yazar: NURCAN TECER KURUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde kurumların içinde bulundukları rekabet koşulları, hızlı bir değişim göstermekle beraber kurumların devamlılıklarını sağlayabilmeleri açısından her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Kurumların bu zorlu şartlar altında varlıklarını sürdürebilmeleri için öncelikli olarak ihtiyaç duydukları, performans düzeyi yüksek çalışanlarının olmasıdır. İş tatmin düzeyi yüksek olan çalışanlar, yüksek performanslarının yanında bireylerarası ilişkileri de olumlu yönde etkileyerek örgüt performansına katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı; örgütler için yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı önemli olan iş tatmini ile çalışanların örgütsel adalet algıları arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu kapsamda Ankara ili içerisinde faaliyet gösteren bir kamu kuruluşunun 302 çalışanı üzerinde bir araştırma yapılmıştır ve verilerin toplanması anket yöntemi kullanılarak sağlanmıştır. Kullanılan anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Anketin birinci bölümü; çalışanların iş tatminlerine yönelik olan soruları içermektedir. İkinci bölümde; çalışanların örgütsel adalet algılarını, örgütsel adaletin 3 farklı boyutu (prosedür adaleti, etkileşim adaleti ve dağıtım adaleti) altında sorgulayan sorular bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise; çalışanların sosyodemografik özellikleri ele alınmaktadır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler SPSS 16.0 paket programının içerdiği Pearson Korelasyon katsayısı, Regresyon analizi ve ANOVA analizi kullanılarak incelenmiştir. Yapılan analizlerin sonuçlarına bakıldığında ise, iş tatmini ve örgütsel adalet algısı arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, competitive requirements within the organizations show a rapid change and each passing day they become more difficult for the ability to provide continuity of the organizations. Preferably the organizations need employees which have high performance level for manage to survive under this difficult conditions. Employees with high levels of job satisfaction, affect positively the relationships between individuals besides the high performance, they also contributes organizational performance. This study aims to determine is there any relationship between organizational justice perception and job satisfaction. Data collected from 302 employees of a govermental organization located in Ankara and obtained by using survey technique. Used survey sheet consists of three parts. In the first part of survey sheet, there are questions which in connection with job satisfaction of employees. In the second part, there are questions, incredulous the organizational justice perception under three different measurements (procedur justice, interactional justice and distributive justice) of organizatonal justice. In the third part, the questions approach socio-demographic characteristics of employees. The data have been analyzed by using Pearson correlation coefficient, regression analysis ve ANOVA analysis, in the Statistic Software Package Program SPSS 16.0. According to the analyze results, it is seen that there is a positive directional relationship between organizational justice perception and job satisfaction.