İşletmelerin lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımı: Sanayi kuruluşları üzerinde bir inceleme
Outsourcing logistics activities of the companies: Review on industrial establishments
- Tez No: 480674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giderek artan rekabet ortamı içerisinde işletmelerin başarılı olmaları için hızlı, esnek, zamanında ve ekonomik olarak müşterilere cevap vermesi gerekmektedir. Bu nedenle, işletmelerin tedarik zinciri ve lojistik faaliyetlerini rakiplerine göre daha etkin yönetmeleri avantaj sağlayacaktır. Günümüzde birçok şirket, kendilerinin temel yetenekleri arasında yer almayan lojistik faaliyetlerini uzmanlaşmış firmalardan dış kaynak kullanımı hizmeti alarak temin etmektedirler. Lojistikte dış kaynak kullanımı işletmelerin lojistik fonksiyonlarında maliyet azaltımı, esneklik artırımı, sermayenin etkin kullanımı gibi farklılıklar yaratmaktadır. Çalışmada tedarik zinciri ve lojistik yönetimi ile dış kaynak kullanımı konuları ele alınmıştır. Bu kapsamda, Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin hangi oranda, hangi lojistik fonksiyonlarında, hangi nedenlerle dış kaynak kullanımı hizmeti aldıkları araştırılmıştır. Bu çalışmayla, işletmelerin lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımının gün geçtikçe fazlalaşacağı, rekabet ortamında lojistik yönetiminin önemli bir rekabet çarpanı olarak öneminin artacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In increasingly competitive environment, the enterprises need to respond to their costumers quickly, flexibly, in time and economically in order to achieve success. For this reason, it will be more advantegous for businesses to manage their supply chain and logistics activities more effectively than their competitors. Many companies today provide logistics activities that are not among their core competencies through outsourcing services from specialized firms. Outsourcing in logistics causes differences on decreasing cost, increasing flexibility, effective use of fund for logistics functions of businesses enterprises. This study examines the supply chain and logistics management, and outsourcing. In this context, the outsourcing in business operating in Turkey has been researched accordingly to in what ratio, in which logistics functions, for what purposes. The study shows that outsourcing in logistics actions of businesses enterprises will increase, and logistics management will play an important role in the compating environment.