Y ve Z kuşağının tüketici davranışları ve internet üzerinden satın alıma dair bir araştırma
Investigation of consumer behaviors and internet purchases Y and Z generation
  1. Tez No: 480678
  2. Yazar: PINAR BAKIRCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında; Y ve Z kuşağı bireylerinin tüketici davranışları ve internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlıkları ve bu alışkanlıkların, Y ve Z kuşağı üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu hedef çerçevesinde Y ve Z kuşağını online tüketim yapmaya yönlendiren ve güdülenme düzeylerini ölçme ile ilgili beş seçenekli Likert tipi ölçek kullanılarak anket düzenlenmiştir. Anket toplam 400 Y ve Z kuşağı üzerinde uygulanmıştır. Anket sonuçları SPSS 23.0 programından yararlanılarak analiz edilmiştir.Çalışmamızda, araştırmaya katılan Y ve Z kuşağının, tüketici davranışlarını belirleyen faktörleri ve internet üzerinden alışveriş yaparken güdülenmesine etki eden faktörleri belirlemek adına yapılmıştır. Y ve Z kuşağının internet üzerinden alışverişyaparken güdülenmesine etki eden faktörler, regresyon analizleriyle incelenmiş olup, çalışanların demografik özelliklerine de değinilmiştir. Tüm bu analizler sonucunda online alışveriş için Y ve Z kuşağını etkileyen faktörleri etkileyen güdüler karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda; faktörlerin Y ve Z kuşağının alışveriş güdüleri üzerine farklı etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; Consumer behaviors and shopping habits of Y and Z generation individuals and the effects of these habits on Y and Z belt were tried to be determined. A survey was conducted using a five-point Likert-type scale to guide the Y and Z generation to online consumption and to measure motivation levels in this target frame. The survey was conducted on a total of 400 Y and Z generation. Survey results were analyzed using SPSS 23.0 program. In our study, it was done in order to determine the factors that determine consumer behaviors and factors that affect motivation when shopping on the internet. Factors affecting the motivation of Y and Z circulation while shopping on the internet are examined by regression analysis and the demographic characteristics of the employees are also mentioned. As a result of all these analyzes, the motives affecting factors affecting Y and Z generation for online shopping are compared. As a result of the study; Factors Y and Z have different effects on shopping motivation.