Kitle sporunun yaygınlaştırılması açısından tesis ve politikaların belirlenmesi: Artvin il örneği
- Tez No: 48082
- Danışmanlar: DR. EROL ÖZATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Artvin ilinin coğrafî ve sosyal yapısı, mevcut spor tesislerinin envanteri, halkın spora ilgi düzeyi, spor kurum ve kuruluşlarının özellikleri ve halkın sporla ilgili istek ve ihtiyaçları belirlenmeye çalışıldı. Çalışmanın amacı, elde edilen bu veriler doğrultusunda Artvin ilinde“Kitle sporunun yaygınlaştırılması açısından”uygulanacak spor politikalarını belirleyerek bu konuda öneriler getirmektir. Bu amaçla anket, literatür taraması ve mülakat yöntemleriyle elde edilen veriler değerlendirilerek aşağıdaki özet sonuçlar elde edilmiş ve özet öneriler sunulmuştur. Yöre halkını spor yönünden harekete geçirmek için her yaştaki bireylerin katılabileceği spor organizasyonları düzenlenmelidir. Yörenin sosyal ve coğrafî yapıları iyi analiz edilerek onlara uygun spor dallarının üzerinde çalışılmalı ve bu spor dallarına katılım için özendirici çalışmalara gidilmelidir. Çocukların ve gençlerin boş zamanlarında gidebileceği ve aktif spor yapma olanaklarına sahip spor kulüpleri ve yaz okulları açılmalıdır. Yörede sık sık okullararası ve kurumlararası özel spor turnuvaları düzenlenmelidir. Yörede spor yönetimi ilçelere ve bucaklara kadar teşkilatlandırılarak yeterli düzeye getirilmelidir. Yörenin coğrafî konumundan ve yapısından faydalanılarak ülkelerearası (Beynelmilel) bazı spor yarışmalarının (rafting, dağcılık vb.) bu yörede yapılması için gerekli çalışmalara gidilmelidir.
Özet (Çeviri)
What w e tried to explain with this thesis is that, to point out the geographical and sociar structure, of Artvin, inventory of social foundations and also characteristics of these foundations, what do the people think when we say“SPORT”, what do they want and need. The aim, by the help of what we've done during the study, is to determine a policy and create some ideas in Artvin in order to get large amount of people's attention on sport. That's why the results which are taken by polls, searchs of literature and interviews are evaluated and this summary has been prepared to give some ideas. In order to get every person from each age into a sport activity there should be such kind of organisations which, takes every person's attention. Geographical and social structure of the area should be studied first and the activities should be planned according to these conditions. Clubs or summer school should be opened so that the children or young can go and do some sport activities in their spare-time. Very often there should be tournaments or competitions among schools or foundations. The organisations should be carried out to the simplest element such as villages this must be encouraged. By the help of the area's geographical placement and structure, the studies on international activities (such as mountain climbing, rafting) should be supported.