Diyabetik makula ödeminde subretinal sıvı reflektivitesinin aköz ve vitreus VEGF ve sitokin düzeyleri ile ilişkisi
Relationship between reflectivity of subretinal fluid reflectivity with vitreous and aqueus vegf and cytokine levels in eyes with diabetic macular edema
  1. Tez No: 480833
  2. Yazar: FATİH YENİHAYAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
DİYABETİK MAKULA ÖDEMİNDE SUBRETİNAL SIVI REFLEKTİVİTESİNİN AKÖZ VE VİTREUS VEGF VE SİTOKİN DÜZEYLERİ İLE İLİŞKİSİ Amaç: Yeni tanılı diyabetik makula ödemi olan hastalarda subretinal sıvısı olanlarla sadece kistoid makula ödemi olan hastalar arasında subretinal sıvı reflektivitesi ve kist içi reflektivite düzeyleriyle göz içi sitokin düzeylerinin ilişkilendirilmesi Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmada, subretinal sıvısının eşlik ettiği diyabetik makula ödemi olan 11 hastanın 11 gözü, subretinal sıvısının eşlik etmediği diyabetik makula ödemi olan 11 hastanın 11 gözü ve kontrol grubu olarak 14 hastanın 14 gözü değerlendirildi. Hastaların kan HbA1c yüzdelerine, aköz ve vitreus VEGF ve IL-8 düzeylerine, subretinal sıvı ve kistoid boşlukların optik reflektivitesine bakıldı. Bulgular: Çalışma ve kontrol grupları arasında yaş ortalamaları benzerdi(p=0,60). SDMÖ ve DMÖ grubunun ortalama diyabet süresi sırasıyla 11,27±4,71, 16,6±6,02'ydi(p=0,171). SDMÖ ve DMÖ grubunun ortalama kan HbA1C yüzdeleri sırasıyla 8,7±1,32, 7,1±1,13'tü(p=0,010). Yapılan aköz ELISA miktar analizinde VEGF ve IL-8 düzeylerinde gruplar arasında istatistiki fark saptanmadı(sırasıyla p=0,496, p=0,292).
Özet (Çeviri)
RELATIONSHIP BETWEEN REFLECTIVITY OF SUBRETINAL FLUID REFLECTIVITY WITH VITREOUS AND AQUEUS VEGF AND CYTOKINE LEVELS IN EYES WITH DIABETIC MACULAR EDEMA Objective: To observe association between reflectivity of subretinal and cystoid spaces and cytokine levels of aqueus and vitreus samples in eyes on treatment naive patients has cytoid macular edema with or without subretinal fluid. Materials and Methods: In this prospective study, 11 eyes of 11 patients has diabetic macular edema with subretinal fluid, 11 eyes of 11 patients has diabetic macular edema without subretinal fluid and a control group of 14 eyes of 14 patients were evaluated. The blood HbA1c percentage, aqueous and vitreous VEGF and IL-8 levels, optical reflectivity of subretinal fluid and cystoid spaces were evaluated for all patients. Results: The mean age of the patients and the control group was similar (p = 0.60). The average duration of diabetes of SDME and DME groups were 11.27 ± 4.71, 16.6 ± 6,02 years (p = 0.171) respectively. The average percentage of HbA1c of SDME and DME groups were %8.7 ± 1.32 and %7,1 ± 1,13 (p = 0.010) respectively. Any statistical difference was not detected between groups on ELISA quantitative analysis of VEGF and IL-8 levels in aqueous samples(p = 0.496, p = 0.292 respectively).