Sinüs tabanı yükseltme ve implant uygulamaları sonrası maksiller sinüs bulgularının dental volumetrik tomografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of sinus findings of maxillary sinus with dental volumetric tomography after sinus floor elevation and implant
  1. Tez No: 480878
  2. Yazar: HAZAL KARSLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PINAR SUMER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Maksiller posterior bölgede dental implant uygulanmış hastalar ile yetersiz kemik yüksekliği nedeniyle sinüs tabanı yükseltme uygulaması sonrası dental implant uygulanmış hastalarda, cerrahi öncesi ve sonrası dental volumetrik tomografilerinin incelenerek, maksiller sinüs bulgularının değerlendirilmesidir. Materyal ve metod: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ve Radyolojisi Anabilim Dalları'na başvurmuş ve implant uygulaması yapılmış 50 hastanın cerrahi planlama için önceden var olan DVT görüntüleri ve implant uygulaması sonrası alınmış kontrol görüntüleri incelendi. Maksiller sinüs hastalıkları (FMK, polip, MRK, sinüzit) değerlendirildi. İmplant ve sinüs yükseltme prosedürleri ile maksiller sinüs bulguları arasındaki ilişki ki kare testi ve Wilcoxon sıra sayıları işaret testi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 26'sı kadın (%52), 24'ü erkekti (%48). Tüm hastaların yaş ortalaması 53,82 idi. (± 8,63). En çok izlenen sinüs patolojisi FMK'dır. Hem internal yükseltme hem eksternal yükseltme işlemiyle birlikte implant uygulamaları ve sadece implant uygulamaları ile sinüs patolojileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p˃0,05). Sonuç :. Yapılan sinüs yükseltme operasyonu ve implant uygulamaları maksiller sinüste patoloji oluşma riskini arttırmamaktadır. Bununla birlikte daha çok örnek içeren benzer çalışmalar yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To assess maxillary sinus findings using dental volumetric tomography before and after surgery in patients with dental implants in the maxillary posterior region with or without sinus lift applications due to insufficient bone height. Material and Method: CBCT images taken for surgical planning and control images taken after implantation were reviewed in 50 patients applied to the Department of Oral, Dental and Maxillofacial Surgery and Radiology Departments of Ondokuz Mayıs University Dentistry Faculty. Maxillary sinus diseases (focal mucosal thickening, polyp, mucous retention cyst, sinusitis) were evaluated. The relationship between implant and sinus lifting procedures and maxillary sinus findings was statistically evaluated using the Chi square test and Wilcoxon rank test. Results: In this study 26 female (52%), and 24 male (48%) patients examined. The mean age of all patients was 53.82. (± 8,63). Focal mucosal thickening was most frequently obsorved in the study. There was no statistically significant correlation between implant applications and sinus pathologies with both internal and external lifting procedures and implant applications (P˃0,05) Conclusion: Sinus lifting operation and dental implant applications seemed not to increase the risk of maxillary sinüs pathologies. However, it is suggested to carry out similar studies with more samples.