Tokat il merkezinde görev yapan öğretmenlerin temel yaşam desteği eğitimi öncesi, sonrası ve 6 ay sonrası bilgi düzeyleri
Knowledge levels of teachers in Tokat province before, after and in the following 6 months of basic life support training
- Tez No: 480879
- Danışmanlar: DOÇ. NURŞAH BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İlk ve Acil Yardım, Nursing, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Giriş ve Amaç: Hastane dışı kardiyak arrest olgularında sağ kalım oranını etkileyen en önemli faktör, olay yerinde başlatılmış olan temel yaşam desteği (TYD) uygulamalarıdır. Bunu sağlamak için de halkı TYD konusunda eğitmek, bilgi ve pratik uygulamalarını geliştirmek gerekmektedir. Çalışmamızda öğretmenlerin TYD konusunda bilgi düzeylerini ve bunu etkileyen faktörleri saptamak, eğitim sonrası yapılan değerlendirmeler ile de eğitimin kısa ve uzun dönemdeki etkilerini öğrenmek amaçlandı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte olan bu çalışmanın örneklemini Tokat il merkezinde görev yapan 134 öğretmen oluşturdu. Öğretmenlere yetişkin, çocuk ve bebek uygulama mankenleri kullanılarak TYD eğitimi verildi. Veriler, kişisel bilgi formu ve 10 adet çoktan seçmeli sorudan oluşan çalışma formu ile toplandı. Eğitim öncesinde, eğitimden hemen sonra ve eğitimden 6 ay sonra olmak üzere toplam 3 ölçüm yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama±standart sapma, yüzdelik dağılımlar, t-testi ve Anova testi kullanıldı, p0,05). Sonuç: TYD konusunda farkındalık yaratmak ve toplumun bilinçlendirilmesi adına öğretmenlere ve diğer halktan kurtarıcı kişilere verilecek TYD eğitimine ihtiyaç vardır. Bilgilerin güncel tutulabilmesi için belirli aralıklarla TYD eğitiminin verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: The most important factor affecting the survival rate in out-of-hospital cardiac arrest, is basic life support (BLS) initiated at the scene. In order to maintain this proportion, it is necessary to educate people about BLS and to improve their knowledge on the issue while introducing them to practical applications. In our study, it was aimed to determine the knowledge levels of teachers about BLS and the factors affecting them, along with detecting the short and long term effects of education with the evaluations made after the training. Materials and Methods: This descriptive study's sample consisted of 134 teachers working in Tokat province. Teachers were educated on BLS using adult, child and infant CPR manikins. The data was collected with a personal information form and a study form consisting of 10 multiple choice questions. A total of 3 measurements were made; before, immediately after and 6 months after the training. The mean ± standard deviation, percentage distributions, T-test and Anova test were used; p 0.05). Conclusion: There is a need for the training of BLS, which will be given to teachers and other saviors among the people, with the intention of raising awareness about BLS and informing society. In order to keep the information up to date, it is necessary to provide BLS training at certain intervals.