Fotodinamik yöntemle aktive edilen gümüş nanopartiküllerin enfekte kök kanallarındaki antibakteriyel etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of antibacterial activity of silver nanoparticles activated by photodynamic method in infected root canals
  1. Tez No: 480880
  2. Yazar: HAKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışma çekilmiş insan dişlerinde deneysel oluşturulan 3 haftalık olgun Enterococcus faecalis (E. faecalis) biyofilmi üzerine fotosensitizan bir ajan olan Toluidin Mavisi O (TBO) ve bir nanoajan olan gümüş nanopartikül (AgNP) kombinasyonuna ışık uygulanmasının antibakteriyel etkinliğini incelemeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Ön çalışma ile TBO/AgNP kombinasyonunda 20 ppm TBO ve 10 ppm AgNP karışımının E. faecalis'e karşı en yüksek antibakteriyel etkinlik sergilediği görüldü. Şekillendirme sonrası 130 tane tek köklü, düz kanallı insan mandibular premolar dişin boyları 13 mm olacak şekilde kuronları uzaklaştırıldı, kanallar E. faecalis ile kontamine edildi, 21 günlük bekleme sonrası deneysel işlemler gerçekleştirildi. Dişler rastgele 5 deneysel (n=20) ve sodyum hipoklorit (NaOCl) (n=10) ve serum fizyolojik (SF) solüsyonu gruplarına (n=10) bölündü. Daha sonra deneysel gruplar 2 alt gruba (30 ve 60 sn) (n=10) bölündü. Deneysel gruplar şunlardan oluştu: G1; Fotodinamik tedavi (FDT) (TBO/Işık), G2; AgNP, G3; TBO/AgNP, G4; AgNP/Işık, G5; TBO/AgNP/Işık. 2 mL %2,5'lik NaOCl ile 1 dk yıkama ve 2 mL, %0,9'luk SF ile 1 dk yıkama sırasıyla pozitif ve negatif kontrol gruplarını oluşturdu. Çalışmanın verilerinin istatistiksel değerlendirilmesinde Kolmogorov Smirnov, Oneway ANOVA ve Tukey HSD testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of present study was to investigate the effect of antibacterial activity of light application on the combination of a photosensitizer agent, Toluidine Blue O (TBO) and a nano agent, silver nanoparticles (AgNPs) on a 3-week old mature Enterococcus faecalis (E. faecalis) biofilm formed experimentally on extracted human teeth. Materials and Methods: In this study, concentration at 20 ppm TBO and 10 ppm AgNP that the provided highest antibacterial effect against E. faecalis on TBO/AgNP combination was used according to preliminary study. After instrumentation, 130 human single-root, straight-canal mandibular premolars teeth that a standard length had adjusted to 13 mm contaminated with E. faecalis bacteria and experimental procedures were conducted against 21-day old mature biofilm. Teeth were randomly divided into 5 main experimental groups (n = 20) and sodium hypochlorite (NaOCl) (n=10) and saline solution (n=10). Then, these main groups were divided into 2 subgroups (30 and 60 sec) (n = 10). Experimental procedures consists of the following groups: G1; Photodynamic therapy (PDT) (TBO/Light), G2; AgNP, G3; TBO/AgNP, G4; AgNP/Light, G5; TBO/AgNP/Light. Irrigation with 2 mL of 2.5% NaOCl for 1 min and irrigation with 2 mL of 0.9% saline solution for 1 min serve positive and negative control, respectively. Kolmogorov Smirnov, Oneway ANOVA and Tukey HSD tests were used to carry out statistical analysis of the study's data.