Pediatrik hastalarda laparoskopik apendektomi operasyonlarında pnömoperitonyumun ultrasonografik olarak değerlendirilen optik sinir kılıfı çapına etkisi
Pedi̇atri̇k hastalarda laparoskopi̇k apendektomi̇ operasyonlarinda pnömoperi̇tonyumun ultrasonografi̇k olarak değerlendi̇ri̇len opti̇k si̇ni̇r kilifi çapina etki̇si̇
  1. Tez No: 480894
  2. Yazar: FİRDEVS GONCA ŞAŞAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ALKIŞ, UZMAN AHMET ONAT BERMEDE, UZMAN MENEKŞE ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: Optik sinir duramater ile sarılı olarak kranyuma girer ve bu uzantının içerisinde BOS dolaşımı olmaktadır. Optik sinir kılıfı çapı ölçümü, kafa içi basıncı ile orantılıdır (4). Bu çalışmada, laparoskopik cerrahi geçiren hastalarda kafa içi basıncı değişkenliğinin, ultrasonografik olarak optik sinir kılıfı çapı ölçümü ile indirekt değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Birincil amaç pnömoperitonyumun, ikincil amaç ise pozisyon değişikliğinin kafa içi basıncı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmaya 5-12 yaş, ASA 1-2, 28 hasta alındı. 0,5 mg/kg p.o. midazolam premedikasyonu sonrası, rutin ASA monitörizasyonunu takiben 3 mg/kg propofol, 0.6 mg/kg roküronyum, 0.3-0.5 mg/kg remifentanil ile indüksiyon sağlandı. Anestezi idamesinde %40 O2 -%60 N2O karışımı içerisinde %2-3 sevofluran MAC 1,3 olacak şekilde uygulandı. Pnömoperitonyum sırasında intraabdominal basınç 12 mmHg olarak sağlandı. İndüksiyondan 3dk sonra (t0), insuflasyondan 5dk sonra (t1), trendelenburg + 15 derece sola yatırılma pozisyonuna getirildikten 5dk sonra (t2), insuflasyondan 15dk sonra (t3), insuflasyondan 30dk sonra (t4), desuflasyondan 5dk sonra (t5); iki göz için ayrı ayrı optik sinir kılıfı çapı ölçümleri yapılmıştır. 7.3-11.4 MHz frekanslı lineer prob ile optik sinirin göz küresinden çıktığı yerin 3 mm sonrasında transvers ölçüm yapılarak belirlenen değer, optik sinir kılıfı çapı olarak kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler için; Tek Yönlü Varyans Analizi, Paired t- test ve Wilcoxon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Optic nerve enters into cranium with the dura mater wrapped around it and CSF circulation is within this extension. Measurement of optic nerve sheath diameter is proportional to intracranial pressure (4). The purpose of this study is to indirectly evaluate intracranial pressure variability in patients going through laparoscopic surgery via ultrasonographic measurement of optic nerve sheath diameter. The primary aim of this study is to observe the effect of pneumoperitoneum on the intracranial pressure, where the secondary goal is to investigate the effect of positional change on intracranial pressure. Materials and Methods: This study is compromised of the observation over 28 patients who vary between 5-12 years in age and classified ASA 1-2. After premedication with 0.5 mg/kg per oral midazolam, induction was achieved with 3 mg/kg propofol, 0.6 mg/kg rocuronium, 0.3-0.5 mcg/kg remifentanil following the ASA monitoring routine. Anesthesia maintenance was performed in the form of 2-3%sevoflurane (MAC 1.3) in a mixture of 40%O2-60%N2O. Intraabdominal pressure was maintained as12 mmHg during pneumoperitoneum. Optic nerve sheath diameters measured as 3 min after induction (t0), 5 min after insufflation (t1), 5 min after inserting trendelenburg and 15 degrees to the left side position (t2), 15 min after insufflation (t3), 30 min after insufflation (t4) and 5 min after exsufflation (t5). Optic nerve sheath diameters were measured for the two eyes separately. The value determined by transverse measurement on 3 mm distance to point the exit of the optic nerve with the linear probe of 7.3-11.4 MHz frequency was recorded as the optic nerve sheath diameter For statistical analysis, one way ANOVA, Paired t-test and Wilcoxon tests were applied.