Vücut kompozisyon analiz verilerinin total tiroidektomi sonrası hipokalsemi ile ilişkisi
Relationships between body composition parameters and hypocalcemia after total thyroidectomy
  1. Tez No: 480903
  2. Yazar: SÜLEYMAN UTKU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, biyoelektrik impedans analizi ile elde edilen vücut kompozisyonu parametrelerinin total tiroidektomi sonrası görülen hipokalsemi ile ilişkisini ortaya koymaktır. Giriş: Hipokalsemi, tiroid cerrahisinin sık görülen, çoğunlukla geçici ve kolaylıkla tedavi edilebilen bir komplikasyonudur. Ancak hangi hastada gelişeceği tam olarak kestirilememekte ve sıklıkla postoperatif geç dönemde, hatta taburculuk sonrasında bile ortaya çıkabilmektedir. Bu da daha uzun hastane yatış sürelerine veya gereksiz kalsiyum profilaksisine sebep olmaktadır. Bu nedenle hastalarda total tiroidektomi sonrası hipokalsemi gelişip gelişmeyeceğini öngörmek optimal bir taburculuk, tedavi planı ve takip için çok önemlidir. Gereç ve yöntem: Prospektif ve kesitsel olarak tasarlanan bu çalışmaya Mart 2014 – Haziran 2017 tarihleri arasında toplam 113 hasta dâhil edildi. Tek cerrah tarafından total tiroidektomi yapılan bu hastalar, postoperatif kalsiyum düzeylerine göre; biyokimyasal hipokalsemi gelişen (kalsiyum
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between body composition parameters measured by bioelectrical impedance analysis and hypocalcemia after total thyroidectomy. Background: Hypocalcemia is a common, usually transient, and easily treatable complication of thyroid surgery. However, it is not possible to predict exactly which patients will develop hypocalcemia after total thyroidectomy, and it may often occur in the late postoperative period, even after discharge. This can result in an increased length of hospital stay or unnecessary use of calcium and/or vitamin D supplementations. Therefore, it is crucial to anticipate hypocalcemia following total thyroidectomy for an optimal discharge, treatment plan, and follow-up strategy. Methods: In this cross-sectional study, a total of 113 patients were included prospectively between March 2014 and June 2017. Patients who underwent total thyroidectomy by a single surgeon were divided into two groups based on presence (calcium level 40 mm), retrosternal goiter, high specimen weight (>100 g), and parathyroid autotransplantation were other factors statistically associated with symptomatic hypocalcemia. Furthermore, prolonged postoperative hospital stay was statistically significantly related to both symptomatic and biochemical hypocalcemia. Conclusions: There was no significant association between body components, and both symptomatic or biochemical hypocalcemia after thyroidectomy. Nevertheless, it may be meaningful that the parameters associated with body adiposity and obesity, such as body mass index, fat mass, and visceral fat rating tended to be lower in symptomatic patients than in those with no symptom and that total body water was found to be lower with borderline significance. Although the current studies are inadequate, the effects of obesity on calcium metabolism, at both cellular and hormonal level, are obvious. However, it needs to be investigated whether obesity is a risk or protective factor for hypocalcemia after total thyroidectomy.