İn vitro glikasyon oluşturularak lipid peroksidasyonunun kolesterol ile ilişkisinin izlnmesi
- Tez No: 48095
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMAL ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amacımız lipid peroksitleri ile kolesterol arasında ilişki olup olmadığını, kolesterolün lipid peroksit ürünü olan MDA düzeyini artırıp artırmadığını araştırmaktı. Sonuçta hipokolesterolemi, normal ve hiperkolesterolemi ile lipid peroksidasyonu arasındaki ilişkileri bulmaktı. Bunun için çalışmamızda invitro olarak tüp içerisinde hipokolesterolemik, normal ve hiperkolesterolemik serum havuzlarında MDA oluşumunun glikoz ilavesi sonucu otooksidatif glikozilasyonla sağladık. Her üç grubun MDA düzeyleri arasındaki far km anlamlı olup olmadığını araştırdık. Araştırmamızda hipokolesterolemi ile normal ve hiperkolesterolemi grupların MDA düzeyleri arasında anlamlı fark bulurken (p0.05). Glikasyon ürünü olan fruktozamin düzeyinde gruplar arasında anlamlı fark bulamadık (p>0.05). Sonuçda lipid peroksitleri ile kolesterol arasında ilişki olduğunu ve hiperkolesteroleminin lipid peroksidasyonunu artırarak MDA düzeyini artırdığını bulduk.
Özet (Çeviri)
-37- 8. SUMMARY Our purpose in this study was to determine the relatiounship between cholesterol and lipid peroxides, and to see it cholesterol increases the malondialdehyde (MDA) level; a lipid peroxide product. So we tried to find the difference between hypocholesterolemic, normal and hypercholesterolemic patients. We provided in vitro MDA production with glucose addition to hypocholesterolemic, normal and hypercholesterolemic serum pools in order to get auto-oxidative glycosylation. We investigated the MDA levels of three groups. In our study we found statistically significant difference between hypocholesterolemic and normal, hypercholesterolemic patients (p0.05). We also studied fructosamine (a glucose by product) but did not observe any difference between groups (p>0.05). We have concluded that there is a relatiounship between cholesterol and lipid peroxides, so that hypercholesterolemia increases malondialdehyde (MDA) levels with lipid peroxidation increase.