Helikobakter pilori eradikasyonu öncesi ve sonrası hematolojik parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of hematological parameters before and after the eradication of helicobacter pylori
- Tez No: 480971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Helikobakter pilori (HP), insanlardaki en yaygın kronik bakteriyel enfeksiyondur. Dünya nüfusunun yarısından fazlasını enfekte ettiği tahmin edilmektedir. Sık karşılaşılan bu enfeksiyon nedeniyle basit, kolay ulaşılabilen ve maliyeti ucuz tekniklerin tedavi başarısı ve takibinde kullanılması amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada HP eradikasyonu öncesi ve sonrası hematolojik parametreler karşılaştırıldı. Amacımız HP'nin eradikasyon tedavisi sonrası hematolojik parametrelerini inceleyerek, kolay ulaşılabilen, ucuz ve pratik bir yöntemle, tedavi başarısını gösterebilmekti. Özellikle NLR, PLR ve MPV gibi yeni gündeme gelen inflamasyon belirteçlerinin kullanılabilirliğini sorgulamaktı. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları kliniğine 2012-2017 yılları arasında başvuran, endoskopik biyopsi sonucu HP pozitif gelen hastalar retrospektif olarak tarandı. HP pozitif olan ve eradikasyon sonrası üre nefes testi (UNT) negatif olan 154 hasta alındı. Kontrol grubu olarak, aktif veya kronik hastalığı olmayan endoskopik biyopsi sonucu negatif 100 hasta alındı. Tedavi öncesi ve sonrası hematolojik parametreler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori (HP) is the most common chronic bacterial infection in humans. It is estimated that infecting more than half of the world's population. Due to this common infection, a variety of studies are being carried out in order to use simple, easily accessible and inexpensive techniques for treatment success and follow-up. Hematologic parameters before and after HP eradication were compared in this study. Our aim was to evaluate the hematological parameters of HP after eradication therapy and to demonstrate the success of treatment with an easily accessible, inexpensive and practical method. In particular, the question of the availability of new markers of inflammation, such as NLR, PLR and MPV. Patients admitted to Gaziosmanpaşa University Medical Faculty Health Research and Practice Hospital Internal Diseases clinic between 2012-2017, endoscopic biopsy result HP positive patients were retrospectively screened. 154 patients with HP positive and post eradication urea breath test (UNT) negative were included. As control group, 100 patients with endoscopic biopsy result negative or non-chronic disease were included. Hematological parameters before and after treatment were evaluated.