Ratlarda random paternli dorsal fleplerde dipiridamol'ün flep yaşayabilirliğine etkinliğinin araştırılması
The effect of dipyridamole on viability of random pattern dorsal skin flap in rats
- Tez No: 481041
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MURAT İĞDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ratlarda Random Paternli Dorsal Fleplerde Dipiridamol'ün Flep Yaşayabilirliğine Etkinliğinin Araştırılması S.B. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara 2017 Plastik cerrahide çeşitli yaralanmalar, malignite ve malformasyonların ekstirpasyonu sonrası flepler sıklıkla kullanılmakta ve birçok klinik durumda en iyi rekonstrüktif seçeneği oluşturmaktadır. İskemik nekroz fleplerin kullanılmasında başlıca korkulan komplikasyondur. Bu komplikasyonun önlenmesi için fleplerin ilk kullanılmaya başladığı periyoddan itibaren altında yatan mekanizma çözülmeye böylece etkili önleyici ve tedavi edici modaliteler geliştirilmeye çalışılmıştır ancak şimdiye kadar en öngörülebilir ve en etkili faydayı gösteren flep geciktirme (delay) yöntemine eş etkinlikte bir farmakolojik tedavi modalitesi bulunamamıştır. Bu maddenin arayışı yolunda dipiridamol, fosfodiesteraz üzerinden etki gösteren, aynı zamanda PG I2 etkisini potansiyalize eden ve sentezini arttıran, adenozin alımını inhibe ederek vazodilatör etki gösteren bir antiagregan ilaç olarak gözümüze çarpmış ve etki mekanizmaları flep iskemik nekrozunda söz konusu olan patofizyolojik mekanizmalarla birlikte ele alındığında flep yaşayabilirliği üzerine olumlu etkileri olabileceği düşünülmüştür. Çalışmada McFarlane tarafından tanımlanmış rat dorsal flep modeli kullanıldı. Hayvanlar her bir grupta 10 hayvan olacak şekilde randomizasyon yöntemi ile deney ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. İlaç grubundaki hayvanlara pre operatif 2. ve post operatif 10. saatte olmak üzere günde iki kez 20 mg/kg dozunda dipiridamol 0,3cc SF içerisinde süspansiyon şeklinde çözülerek oral gavaj yöntemi ile verildi. Kontrol grubuna ise aynı hacimde serum fizyolojik yine oral gavaj yöntemiyle verildi. Post operatif 7. günde nekroze flep alanı makroskobik olarak planimetrik ölçümlerle belirlendi, milimetrik asetat kağıdına aktarıldı ve fotoğraflandı. Nekroze alan yüzdeleri Adobe Photoshop (Adobe®) programı kullanılarak dijital olarak hesaplandı ve karşılaştırıldı. İlaç grubunda nekroze alan yüzeyinin anlamlı şekilde daha az olduğu görüldü. Yine 7. günde genel anestezi altında flep demarkasyon zonundan 1x1 cm'lik örnekler alınarak hemotoksilen-eosin boyamasında PMNL infiltrasyonu, lenfosit infiltrasyonu, ödem ve fibrozis parametreleri açısından artan şiddette 4 değerli bir skalada değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The Effect of Dipyridamole on Viability of Random Pattern Dorsal Skin Flap in Rats Republic of Turkey, Ministry of Health, Ankara Numune Education and Research Hospital Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery Department M.D. Thesis Ankara 2017 Flaps are frequently used in various reconstructive cases following injuries, excision of tumors and congenital malformations and constitute the best reconstructive choice given the situation. Ischemic necrosis has been the most dreaded complication since the onset of flap reconstruction. In order to be able to prevent this complication, researchers tried to understand the underlying mechanism thereof, hence be able to improvise effective modalities to prevent or treat it. So far these researches have failed to identify a pharmacological therapy equally effective as surgical delay in augmenting pedicled skin flap viability. In the path of search for this substance dipyridamole attracted our attention as an antiaggregant agent showing effect through fosfodiesterase inhibition, potentialising the effect of PG I2 and inducing its production as well as inhibiting adenosine uptake. Put together with the pathophysiological mechanisms underlying ischemic flap necrosis we concluded dipyridamole might have beneficial effect on the survival of pedicled skin flaps. In this research random pattern dorsal rat skin flap model described by McFarlane is used. 20 rats are separated in a randomized fashion between two groups, the experiment and control group each consisting of 10 rats. Experiment group is given dipyridamole at 2 hours preoperatively and 10 hours post operatively with a dose of 20 mg/kg twice daily via orogastric lavage. Control group is given same amount of SF through same way of administration. At seventh day post operatively viability of skin flaps is assessed by macroscopic evaluation and necrosis percentage of the flaps is determined digitally using Adobe Photoshop (Adobe®) software.