Iv trombolitik ve endovasküler tedavi uygulanan akut iskemik inmeli hastalarda erken dönemde mortalite ve morbidite oranlarının karşılaştırılması
Comparison of outcomes in acute ischemic cerebrovascular accident patients treated with iv thrombolytic therapy and mechanical thrombectomy
  1. Tez No: 481073
  2. Yazar: ÖZKAN ÖZMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP NEŞE ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Serebrovasküler hastalıklar dünyada 3. Sıklıkta ölüm nedenidir ve tüm nörolojik hastalıklar içinde ilk sıradadır. Yüksek morbidite ve mortalite oranları sebebi ile önemli bir halk sağlığı sorunudur. Uzun dönem sakatlık sadece hastayı değil yakınlarını da etkileyerek, toplumsal ve ekonomik sorunlara yol açmaktadır. Bu sebeple giderek yaygınlaşan IV trombolitik ve endovasküler girişim yöntemleri, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uygulanmaya başlamıştır. Endovasküler girişim yöntemleri ile IV trombolitik tedavi sonuçlarını ve komplikasyonlarını karşılaştırmayı amaçladığımız bu çalışmada, Anakara Numune Hastanesi Nöroloji kliniğinde 2015-2016 yıllarında tedavi uygulanan hastaların sonuçlarını retrospektif olarak araştırdık. IV trombolitik tedavi, mekanik trombektomi ve IV trombolitik tedavi ile birlikte mekanik trombektomi yapılan 3 grupta da, NIHSS skorunun 24. saatte anlamlı olarak azaldığını gözlemledik. Her 3 tedavi grubunda, taburculuk esnasındaki özürlülük oranlarının birbirine yakın olduğu ve yine benzer şekilde exitus oranlarını gözlemledik. Exitus oranlarının, 65 yaş ve üzeri hastalarda, 65 yaş altı hastalara göre daha yüksek olduğunu gözlemledik. Hastalarda, tedavinin 24. saatinde çekilen kontrol kraniyal BT'de IV trombolitik tedavi uygulanan hastalarda daha düşük kanama oranları olduğunu gözlemledik. Bu sonuçlar IV trombolitik tedavi ve endovasküler tedavi yöntemleri ile ilgili yapılan diğer çalışmaların sonuçlarıyla uyumlu bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışmada, doğru hasta seçimi ile tedavinin başarılı olabileceği ve bu şekilde morbidite ve mortalitenin azaltılabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ozmuk, O. Comparison of outcomes in acute ischemic cerebrovascular accident patients treated with iv thrombolytic therapy and/or mechanical thrombectomy. Cerebrovascular Accident (CVA) is the third most common cause of mortality, and the first one among neurological diseases. Due to high rates of morbidity and mortality it is a leading concern in public health. Long-term morbidity resulting from CVA causes national and economical burden. In order to prevent morbidity and mortality, intravenous (iv) thrombolytic therapy has been applied in Turkey, as well as worldwide. In this report, our main aim is to make a retrospective comparison between outcomes of iv thrombolytic treatment and mechanical thrombectomy in 146 patients admitted with acute ischemic CVA to ANEAH neurology & neurology ICU from 2015 to 2016. We have classified the patients in 3 groups; as follows. First group was only treated with iv thrombolytic therapy while the second group is treated with only mechanical thrombectomy. The last group was treated with mechanical thrombectomy after iv thrombolytic therapy was given. NIHSS score was lower in all groups at the 24th hour reevaluation. Dsicharge morbidity was similar in all groups, although mortality was higher in patients who were treated with mechanical thrombectomy. Mortality was even higher in patients who were 65 years old of age and older. Patients treated with iv thrombolytics have the lowest rate of haemorhagic transformation in the 24th hour control Cranial Computed Tomography (CCT). Our results are similar to other reports. As a conclusion, with this retrospective study we would like to state that by choosing the most suitable patient, treatment will be more successful, and resulting in lower mortality and morbidity rates.