İdari yargılama usulünde hukuka aykırı delillerin değerlendirilmesi
Assessment of illegally obtained evidences on the administrative trial procedure
- Tez No: 481087
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH YASİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hukuka aykırı deliller konusu, ispat hukukunun içerisinde yer alan ve yasal düzenlemelere rağmen yargı sürecinde kullanılabilirliği hakkında tartışmalar olan bir“mesele”dir. İlk olarak ceza yargılaması için gündeme gelen mesele hakkında, Anglo-Amerikan hukuk sisteminin uygulandığı ülkelerde kolluğu disipline etmek maksadıyla bu tür delillere mutlak şekilde yasak tatbik edilmektedir. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu Kıta Avrupası hukuk sisteminin uygulandığı ülkelerde ise temel hak ve özgürlüklerin ihlali perspektifinden bakılarak nisbi bir yasaklama getirildiği müşahede edilmektedir. Karşılaştırmalı hukuktaki düzenlemelere paralel olmak üzere, ilk olarak 1992 yılında yapılan CMUK değişiklikleriyle hukuk hayatımıza giren hukuka aykırı delillerin kabul edilemezliği kuralı, takiben Anayasa ve HMK'ya da derç edilmiştir. İdari Yargılama Usulü Kanunu'muzda ise henüz yer almaması sebebiyle idari yargılama usulü için meseleye ilişkin bir bakış açısı geliştirmek üzere bu çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of“illegally obtained evidences”is an“issue”included in the proof law and there are still ongoing discussions regarding it despite legal regulations. Regarding this issue which emerged first in the field of penal judgement, in countries where common-law prevails these kind of evidence are absolutely forbidden in order to discipline law enforcement authorities. In continental legal systems including our country, it is observed that same evidence are subject to relative ban from the perspective of fundamental rights and liberties. The principle of unacceptability of illegally obtained evidences, which was introduced into our legal regulations through the change in the Law on Penal Judgement Methods, has been later inscribed into the Constitution and the Law on Legal Judgement parallel to the regulations in comparative law. This work tries to develop a perspective on the issue regarding the administrative judgement methods since the issue is not included in our Law on Administrative Judgement Methods.