Transseksüellere ilk nesne ilişkileri ile cinselleşmiş beden tasarımının Rorschach testiyle değerlendirilmesi
The evaluation of the first object relationship and sexualized body image in transsexuals through Rorschach test
  1. Tez No: 481089
  2. Yazar: AYŞE SENA SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGİ PİRİM DÜŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, cinsiyet geçiş ameliyatları için başvuruda bulunmuş transseksüel bireylerin ilk nesneyle erken dönem ilişkilerinin ve cinselleşmiş beden tasarımlarının incelenmesidir. Transseksüel, sahip olduğu bedensel cinsiyetinden hoşnutsuzluk duyan ve karşı cinsin biyolojik ve ruhsal cinsiyet özelliklerine sahip olmak isteyen bireylere denmektedir. Bu çalışma 18-32 yaşları arasında Cinsel Kimlik Bozukluğu tanısı almış 9 gönüllü transseksüel ile yürütülmüştür. Katılımcılara yarı-yapılandırılmış psikanalitik ön-görüşme sonrası Rorschach Testi uygulanmıştır. Uygulanan malzemeler, Fransız Okulu'na özgü içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, transseksüel bireylerin ilk nesneyle ilişkilerinin simbiyotik türde bir nesne ilişkisi olduğu, bu bireylerin ayrışma ve farklılaşmaya yönelik zorluklar yaşadıkları görülmüştür. Bununla birlikte arkaik ilk nesne imgelerinin genel olarak fallik ve zarar verici nitelikte olduğu bulgulanmıştır. Son olarak transseksüel bireylerin cinselleşmiş bir beden tasarımı oluşturmada ve erotizasyonu bedenle bütünleştirmede zorlandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the early period first object relationship and sexualized body image of transsexuals who have applied within a hospital for sex reassignment surgery. Transsexuals are people who are dissatisfied with their physical sex and who want to have biological and psychological sex characteristics of the opposite sex. This study was conducted with 9 volunteer transsexuals who were diagnosed with Gender Identity Disorder between the ages of 18-32. After semi-structured psychoanalytical interviews, The Rorschach Test was administered to the participants. The applied materials have been interpreted with content analysis peculiar to French School. According to the findings of the study relations of transsexual individuals with first object is a symbiotic type relation. It has been observed that the transexuals have difficulties in seperation and differentiation from the other. It is also seen that the transexuals have problems in the field of forming a sexualized body image and having an erotically defined body.