Factors affecting customer satisfaction of luxury goods consumption: Research on luxury eyewear consumption in İstanbul
Lüks ürün tüketimine müşteri memnuniyetinin etkisi: İstanbul'daki lüks gözlük tüketimine yönelik araştırma
- Tez No: 481165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde, lüks ürün sağlayıcıları güçlü bir rekabet ortamıyla karşı karşıyadır. İşletmenin devamlılığı, işletmelerin müşteri istekleri ve beklentileri konusunda kapsamlı bir yeteneğe sahip olması ile ilgilidir. Giderek daha rekabetçi bir pazarda, ancak müşteri beklentilerini karşılayan ve anlayan ürünler sunan firmalar sürekliliklerini koruyabilirler. Tüketici memnuniyetini sağlamak, ölçmek ve geliştirmek lüks ürün üreticileri açısından çok önemlidir. Lüks ürünler sunan firmalar, müşteri memnuniyetini sağlamak için doğru müşteri ilişkileri yönetimi kullanarak bu ürünlerin özelliklerine göre tasarlanmış müşteri sadakati ve koruma stratejileri yaratmaya odaklanmalıdır. Bu stratejinin ilk adımı müşteri memnuniyetini olabildiğince etkileyen kilit faktörleri belirlemek ve yönetmektir. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı, farklılaşmış değer algılamalarının lüks ürünleri tüketen tüketicilerin seviyesine etkisini araştırmaktır. Bu doğrultuda,İstanbul il sınırları içerisinde 300 tüketiciye 45 soruyu içeren bir anket uygulanmıştır. Müşteri memnuniyetinin lüks tüketim üzerindeki etkileri incelendiğinde; müşteri memnuniyetini etkileyen en önemli 3 faktör eğlence, fiyat ve kalite olarak ortaya çıkmıştır. Anket sonuçlarında görüleceği üzere eğlence faktörü, lüks ürün tüketiminin en önemli boyutlarından biri haline gelmiştir. Araştırmanın sonucuna göre idari çıkarımlar, araştırma sınırlamaları ve gelecekteki çalışmalar için önerilere de ulaşılınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, luxury goods providers face a strong competitive environment. The continuity of the business is related to the importance of comprehensive ability of the customer wants and expectations. In an increasingly competition conditions, firms which can offer products that meet customer expectations could survive. It is very important to define, measure and develop consumer satisfaction in order for producers of products to gain advantage with competitive advantage. Firms that offer luxury products need to focus on creating customer loyalty and protection strategies that are tailored to these product characteristics in order to provide consumer satisfaction. The first step in this strategy is to identify and manage the key factors that influence customer satisfaction as far as possible. In this context, the purpose of this research is to investigate the effects of differentiated value perceptions on satisfaction levels of consumers who consume luxury products. In this direction, a questionnaire which is covering 41 questions was applied to 300 consumers within the Istanbul provincial border. When effects of customer satisfaction on luxury goods consumption is examined; most important 3 factors affecting customer satisfaction are entertainment, price and quality. The entertainment factor has become one of the most important dimensions on luxury product consumption. As a result of analysis, administrative inferences, research limitations and recommendations for future works are also discussed in this research.