Customer experience and its consequences on attitudinal and behavioral loyalty
Müşteri deneyimi ve müşteri deneyiminin tutumsal ve davranışsal sadakata olan etkileri
- Tez No: 481187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Markalar, yoğunluğu her geçen gün artan günümüz rekabet ortamında, rekabet avantajı yakalamak için yeni ve alternatif yolların arayışı içindedirler. Özellikle doygun pazarlarda mevcut müşteriyi elde tutmak hayati hale gelmiştir, ancak sıkı rekabete rağmen müşteri sadakatini sağlamak oldukça büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojinin hızlı gelişimi ve yaygınlaşması, rekabette boyut kaymasına neden olmuş, markaların önemli bölümünün, denk kalitedeki ürün veya hizmetleri, aşağı yukarı aynı fiyatlardan sunabil meşine zemin hazırlamıştır. Müşteri deneyimi işte bu noktada kişiye özgü, benzersiz ve ölçeklendirilebilir yapısıyla bir çözüm olarak karşımızda durmaktadır. Bu doktora tezi çalışmasıyla müşteri deneyimi ve müşteri sadakati kavramları arasındaki ilişki, tutumlar ve davranışlar temelinde incelenmektedir. Geniş ve kapsamlı bir model üzerinden, müşteri deneyiminin, müşteri ilgilenimi ve marka mirası kavramları çerçevesinden, müşteri sadakati üzerindeki etkileri irdelenmiş ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sonuçlara göre müşteri deneyimi, bireysel bankacılık müşterilerinin tutumsal sadakat geliştirmelerine direkt olarak anlamlı etki etmekte ancak davranışlar sadakat geliştirmelerine direkt etki etmemektedir, buna karşın tüketici ilgilenimi aracılığı ile endirekt biçimde etki ettiği tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak marka mirasının, mevcut literatürdeki bulguların aksine, tutumsal marka sadakatinin oluşumunda negatif yönde düzenleyici etkisinin olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Brands explore new and alternative ways to gain distinctive as well as sustainable advantages to survive or grow in cut-throat competition. Especially in saturated markets retention of customers is vital for brands; however in the presence of immense competition fostering loyalty is a major concern to cope with. The emergence and dissemination of technology shifted competition on to a higher level; most brands provide equivalent services or products through almost equivalent prices. Experiences seem quite a promising solution to the problem, since they are unique, personalized and scaled up affordably. Through the doctoral dissertation thesis, the relationship between customer experience and loyalty is explored on the grounds of attitudes and behaviors. Through a comprehensive model, effects of customer involvement and brand heritage concepts explored and significant diagnosis are postulated. The results suggest that customer experience has direct effect on attitudinal loyalty of the retail banking customers, but doesn't have significant direct effect on behavioral loyalty; however customer experience indirectly affects behavioral loyalty through the mediation of the concept of customer involvement. Withal brand heritage moderates the relation between customer experience and attitudinal loyalty in negative direction on the contrary the existing literature.