Gastronomik deneyimin marka sadakatine yansımaları
The reflections of gastronomic experience on brand loyalty
- Tez No: 734933
 - Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN TOSUN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Reklamcılık, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Advertising, Business Administration
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
Gastronomik deneyim, salt bir yemek yeme aktivitesinin ötesinde, sosyal, duygusal, düşünsel, hayali ve teknik benzeri durumları bünyesinde barındıran, özellikle yüksek mutfakta ortaya çıkan tüm süreçlerin etkileşiminin sonucu olarak tanımlanabilir. İnsanlara bu tarz deneyimleri sunmayı misyon edinen işletmeler günümüzde giderek önem kazanmaktadır. Bu durumun, markalar arası rekabeti arttırması doğrultusunda işletmeler sadık müşterilerini kaybetmemek adına yeni arayışlara girmişlerdir. Ayrıca gastronomik deneyiminin sonucunda yemeği bilinçli bir şekilde yorumlayarak görüşlerini çevresi ile paylaşan diğer bir deyişle yüksek mutfağa yönelik bilinçli ve farkındalık sahibiinsan sayısı artmaktadır. Bilgiye ulaşımın kolaylaşması doğrultusunda bireylerin bilgi yelpazesinin gelişim göstermesi günümüzün temel olgularındandır. Bu doğrultuda özellikle yüksek mutfağa hitap eden yiyecek-içecek işletmeleri gastronomik deneyimi önemli bir pazarlama silahı olarak kullanmaktadır. Bu bağlamda çalışma, gastronomik deneyim sunmaya çalışan yiyecek-içecek işletmelerinin, insanların beklentileri göz önüne alındığında marka sadakati yaratma hususunda etkili olan deneyim unsurlarını nicel olarak sorgulamayı ve bu yönde bilimsel veriler üretmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan anket; yemek kültürü gelişkin, sosyal ekonomik statü olarak A ve B gruplarında yer alan 335 katılımcıya uygulanmıştır. Katılımcıların gittikleri lüks restoranlarda (fine dining) yaşadıkları gastronomik deneyimin marka sadakatine yansımasını irdeleyen araştırma neticesinde, gastronomik deneyimin tutumsal marka sadakati üzerinde pozitif etkileri olduğu fakat davranışsal marka sadakatiyle arasında anlamlı bir ilişki kurulamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gastronomic experience can be outlined as the consequence of the interaction of entire processes, especially in the high cuisine, which includes social, emotional, intellectual, imaginary and technical situations beyond a mere eating activity. Establishments that make it their mission to offer such experiences to indivuduals are gaining more importance today. This situation has increasingly fueled the competition between brands and establishments have entered into new solutions in order not to lose their loyal customers. In addition, the number of people who are deliberative and aware of high cuisine continues to accelerate gradually. As a result of people's gastronomic experience, it is known that the fraction of knowledgeable people who interpret/understand the food consciously and share it with the people around when it is over has increased significantly. In a world where people's range of knowledge is highly developed and access to information comes to life very quickly, it becomes a very important situation for food and beverage establishments that especially appeal to high cuisine to use gastronomic experience as an important marketing tool. In this respect, the study intends to quantitatively question the experience factors that are effective in creating brand loyalty and to produce scientific data in this direction, considering the expectations of the people of the food and beverage establishments that try to offer gastronomic experience. The questionnaire developed for this goal was applied to 335 foodie (moderate version of gourmet) participants in groups relatively high in social-economic status, and the reflection of the gastronomic experience they had in the luxury restaurants (fine dining) on brand loyalty was analyzed quantitatively. As a consequence of the thesis, it has been determined that gastronomic experience has favorable effects on attitudinal brand loyalty, however, no significant relationship has been found between behavioral brand loyalty and gastronomic experience.