Görsel sanatlar(1-8. sınıflar) dersi programı'na yönelik görsel sanatlar öğretmenlerinin görüşleri ve çözüm önerileri
Opinions and solution suggestion of teachers of visual arts towards the curriculum of education visual art (1-8 classes) program
- Tez No: 481291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Eğitim, insanların yaşam şartlarını iyileştiren ve geliştiren gereksinimlerden biridir. Sanatın ön koşulu olan eğitim, her alanda olduğu kadar insanın yetişmesinde de önemli bir yere sahiptir. Sanatın görsel yönünün, günümüze kadar farklı alanlarla birlikte geldiğini tarihi kaynaklardan öğreniyoruz. Sanat eğitiminin amacı, çok yönlü bir oluş içerisinde olan her bireye, sanatı eğitim ile ulaştırmak olmalıdır. Günümüzde teknolojik gelişmelerin bir parçası haline gelen insanın; yaşamın enerji kaynağı olan doğadan, estetik zevkten ve hislerden uzaklaşmaması için sanat ve sanat eğitimiyle meşgul olması gerekmektedir. Bu sebeple“Türk Eğitim Sistemi'nin değişmesi yeni bir yaklaşımla ve yeni bir Görsel Sanatlar dersi programı içeriği hazırlanarak öğrencinin gelişimine yardımcı olan yetilerle donanması önemli amaçlardan biridir. Bu amaçlar başlıca, sanattan zevk alan, sanatı içselleştiren, bilinçli, estetik zevke sahip ve eleştiri yapabilen nesiller yetiştirmektir. Tarama modelinde olan araştırmanın verileri, nitel araştırma yöntemlerinden olan yarı yapılandırılmış görüşme ile toplanmıştır. Bu görüşmeler 2016/2017 öğretim yılında Konya'da görev yapan 23 Görsel Sanatlar dersi Öğretmenleri'yle gerçekleştirilmiştir. Öğretmen görüşlerinden toparlanan araştırma verilerin çözümlenmesinde ”Betimsel Çözümleme Tekniği“kullanılmıştır. Araştırmanın verileri ”Öğretmen Görüşme Formu" kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde yüzde ve frekans değerleri de alınmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan Öğretmen Görüşme Formu'nda araştırmanın amacına göre yazılmış 7 soru bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre Görsel Sanatlar Eğitim Programı sade ve anlaşılır bir yapıdadır. Öğretmenler bu program sayesinde öğrenciler için rehber ve danışman konumundadır. Programın diğer derslerle etkileşimi kolaylaştırdığı, öğrencilerin aktif olması da önem arz ettiği, öğrencinin yaratıcılık, öz güven ve öz disiplinine katkı sağladığı, öğrencide merak ve heyecan duygusu arttırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Education is one of the necessities which improves and developsthe life standards of human being. Education which is the prior condition of art and has an important role in training of human being as it is in every spheres. We learn from historical reources that visual aspect of art has come together with the different spheres until today. Aim of art education must reach the art to the individual who is miscellaneous. Today human being, as a part of technological development, must engage in art and education of art not to estrange themselves from emotions and aesthetic pleasure, nature which is the source of energy. For this reason,“ Changing of Turkish Educational System, equipping of the students with the competence helping the development of them, by renewing the learning outcome of curriculum of lesson of the visual art are important aims. Curriculum of thelesson of visual art saims at educating the individuals as a generation which enjoys the art, interiorise the art, conscious, has the aesthetic pleasure and can criticise. The research was carried out with survey model and semistructured interview which is one of the qualitative research methods . It was carried out with 23 teachers of visual arts works at Konya province in 2016-2017 educaion year. Desriptive analyzing tecnique was used in analyzing research data. Data of the research was collected with the ”Teacher Interview Form". Percent and frequency values are used in analyzing the obtained data. Seven questions ask edaccording to theaim of the research in teacher interview form used as a mean of collecting data. According to the data obtained in the research; Visual arts education program is simple and understandable. Teachers are guiding and consulting students through this program. It appears that the program interacts with other courses, enables students to become active, contributes to the creativity, self-confidence and self-discipline of the student, and increases the curiosity and enthusiasm of the student.