Alan değiştiren sınıf öğretmenlerinin durumlarının incelenmesi
Sıtuatıons of prımary class teacher who change branch research.
- Tez No: 481297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
2012-2013 eğitim-öğretim yılı ile birlikte 8 yıllık kesintisiz eğitim kaldırılmış yerine, 4+4+4 eğitim sistemi getirilmiştir. Bu geçiş ile birlikte 5 yıldan 4 yıla düşen ilkokullarda sınıf öğretmenliği fazlalığı (norm kadro) meydana gelirken 3 yıldan 4 yıla çıkan ortaokullarda ise branş öğretmeni açığı ortaya çıkmıştır. Branş öğretmeni açığını ortadan kaldırmak ve sınıf öğretmeni fazlalığını eritmek için Milli Eğitim Bakanlığı sınıf öğretmenliği alanında görev yapan öğretmenlerden yan alanlarına veya lisans eğitimi farklı olup sınıf öğretmenliği yapanları da kendi alanlarına isterlerse geçebilmeleri için bir uygulama başlatmıştır. Bu kapsamda yaklaşık 40 000 sınıf öğretmeni alan değiştirerek farklı branşlara geçiş yapmıştır. Yapılan bu çalışma ile de sınıf öğretmenliği alanından alan değiştirerek Fen ve Teknoloji, Teknoloji Tasarım, Matematik, Türkçe, Beden Eğitimi, Sosyal Bilgiler alanına geçen sınıf öğretmenlerinin yeterliliklerini yaşadıkları sorunları ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntem ve tekniklerine göre gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Sınıf öğretmenliği alanından Fen ve Teknoloji öğretmenliği, Teknoloji Tasarım öğretmenliği, Matematik öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği, Beden Eğitimi öğretmenliği, Sosyal Bilgiler öğretmenliği alanına geçen Sınıf öğretmenleri ile belirtilen branşlardan mezun olmuş branş öğretmenlerinin görüşleri alınmıştır. Araştırmanın sonunda sınıf öğretmenliğinden yan alanlara geçiş sebebi olarak çoğunlukla tayin durumları ve kısmen geçiş yapılan alana olan ilgi yer almakla birlikte norm fazlalığı, sınıf öğretmenliğinin çok yönlü olması, geçiş yapılan alanın imkanları, eğitim sisteminde kayıt yaşının düşmesi, branş öğretmenine verilen değerin fazla olması gibi ifadeler de yer almaktadır. Sınıf öğretmenliğinin olumlu ve olumsuz yanlarına dair ifadelerde ise çoğunlukla sınıf öğretmenliğinin olumsuz yönlerine vurgu yapılmış ve branş öğretmenliğinin olumlu yönlerinden bahsedilmiştir. Sınıf öğretmenliğinden yan alanlara geçiş yapan öğretmenlerin çok büyük bir kısmı kendini yeni alanında yeterli bularak çözüm önerisinde bulunmamıştır. Kendini yeni alanında yetersiz bulan öğretmenlerin çözüm önerileri olarak; yaş grupları ile etkileşim semineri, iyi bir seminer, kendimizi geliştireceğiz, zamanla sıkıntı kalmaz, bir yıl o sınıfı okutup tecrübe sahibi olma gibi ifadeleri yer almaktadır. Geçiş yapılan alanlardaki öğretmenlerin görüşlerine dair sınıf öğretmenlerinden bazıları; her hangi bir sıkıntı yada olumsuz ifade ile karşılaşmazken büyük bir kısmı alanlarının kapatıldığı, herkes kendi alanında çalışmalı, yetersiz branşçı gibi ifadelerle karşılaştığını bildirmişlerdir. Geçiş yapılan alanlardan mezun olan öğretmenlerin neredeyse tamamı zamanla eksikliklerini tamamlayacaklardır ancak o kadar da heba edilecek zaman yok, alanımızı kapattılar, tayinlerimiz zorlaştı, TEOG gibi sınavlarda olumsuz sonuçlar alındı, herkes kendi alanında başarılı olabilir gibi sebeplerle sınıf öğretmenliğinden geçiş yapan öğretmenleri başarısız bulmakta ve alan değişikliğini olumsuz karşılamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
4 + 4 + 4 Education System was started instead of 8-year Uninterrupted Education System has been deleted with the 2012-2013 Education Year. After this regulation; Turkish Education Ministry needs less Primary Class Teacher, but more Branch Teacher. For this reason Turkish Education Ministry used a method which directed the taechers to their main branch or subspecialty for minimizing redundant primary class teachers. With this method; 40.000 primary class teachers changed their branch. The Researcher seek to learn qualification of the teachers who changed their branch to Science and Technology, Technology-Project, Mathematic, Turkish, Physical Education and Social Studies. This researches use qualitative research methods as base. In this context; the researcher took teacher's opinion who was already main branch or changed the branch. End of this research, researcher found familiar reasons to change branch which were replacement advantage, revelance an opportunity of the new branch, respect, student's age factors, etc. The research showed us that primary class teachering's negative sides and branch teachering's positive sides. The most of teachers who turned into branch teacher didn't offer a solution, because they found enough themselves. Other teachers who didn't find enough, offered some solution that: age group interaction workshop, a really educatory workshop, gradually developing, gaining experience, etc. Some of main branch teachers had any negative estimation about changing branch teachers.on the other hand, most of them tought some negative estimations like this: blocking their staff, working specialty and not being efficiency in branch.They who changed branch will build up over time to inexperienced sides but students don't have any time in this race. Teachers who changed their branch has been tought inadequate and issue about replacement and disappointing results at the TEOGs.