Kamu üniversitelerinde mobbing, çalışanlar ve örgüte olan etkileri: Kamu üniversiteleri üzerine incelemeler
Mobbing at public universities, employees and municipalities: Examination on public universities
  1. Tez No: 481359
  2. Yazar: PINAR GÜLDERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT DAVUT BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Her ne şekilde olursa olsun bireye yapılan psikolojik şiddet, göz yumulmaması gereken bir eylemdir. Uygulanan bu baskı sonunda fiziksel, psikolojik baskının bireyde olumsuz etkiler yarattığı kadar, çalışma ortamında da büyük olumsuzluklar yaratmaktadır. Buradan hareketle çalışma yaşamında giderek artan mobbing tüm yönleriyle konuşulmalı ve araştırılmalı. Bu çalışmamın amacı, mobbingin varlığını araştırmak, mobbingin bireyler üzerindeki etkisine ışık tutmak ve çalışanların mobbing düzeylerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, araştırmaya katılanların mobbing karşısındaki tutumları ortaya konmuş olup, mobbing karşısında yaplabilecekler anlatılmıştır. Çalışmanın amacı çerçevesinde mobbing algısının tüm yönleriyle bireyler ve çalışma yaşamındaki etkisini gösterebilmek adına anket çalışması yapılmış olup, anket verileri SPSS 21 programı kullanılarak test edilmiştir. Anket verileri sonucunda mobbingin kişilerde olumsuz hisler oluşturmasına karşın, mobbing oranın düşük olduğunu ve mesleki seçimlerini çokta etkilemediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Psychological abuse against an individual is an act which cannot be disregarded by any means. This oppression leads not only to physical and psychological disorders but also to significantly negative consequences at work. In this regard, all dimensions of mobbing practices which are getting more pervasive at workplaces need to be discussed and investigated. This study aims to probe into the existence of mobbing, shed light on its influence upon individuals and identify the employees' level of exposure to mobbing. Furthermore, the participants' attitudes towards mobbing are put forward and the actions that can be taken in such a situation are explained. In line with the goals of the present research, a questionnaire is utilized in order to demonstrate the impact of mobbing perception on individuals as well as their working lives and data are processed via the Statistical Package for Social Sciences SPSS 21 As a result of the findings, it is observed that although mobbing practices negatively affect the individuals, the percentage of mobbing is relatively low and their career choice is noted not to be influenced to a great extent.