Kırım Savaşı yıllarında İstanbul'da sosyal ve ekonomik yaşam(1853-1856)
Social and economic life in İstanbul during crimean war
- Tez No: 481374
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
19. yüzyılın önemli siyasal gelişmeleri arasında kabul edilen Kırım Savaşı, Osmanlı Devleti'nin siyasi, sosyal ve ekonomik yaşamı ile Avrupa tarihini derinden etkilemiştir. Bu denli önemli bir savaşta cephe gerisinde meydana gelen gelişmeler de oldukça önemlidir. Şöyle ki Kırım Savaşı'nda Osmanlı Devleti yanında savaşa katılan İngiltere, Fransa ve Sardunya gibi aktörler, İstanbul'u transit geçiş ve geçici ikamet merkezi olarak kullanmış; bu durum birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Osmanlı Devleti'nin başkenti İstanbul, ayrıca bu yıllarda savaşın birçok yükünü omuzlamak zorunda kalmıştır. Kırım Savaşı boyunca İstanbul; toplumsal gruplar, çeşitli sosyal aktiviteler, sağlık ve ulaşım hizmetleri, temel tüketim maddelerinin kıtlığı, yurt dışına zahire satışı yasağı, kalpazanlık, köşe sarrafları, muhtekirler ve çalışanların durumu gibi sosyal ve ekonomik yaşama dair çeşitli hususlar ile karşı karşıya kalmıştır. Savaşın tüm zorluk ve sorumluluklarını üstlenen İstanbul'un yabancı askerlerle ilk ciddi sınavını vermesi yine bu dönemde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Crimean War, that is accepted as one of important political event of 19th century, effected the political, social and economic life of the Ottoman Empire and the history of Europe profoundly. The events that have occured behind of the battlefront is very crucial in such an important war. İn such a way that the actors that crusaded on the Ottoman side, like England, France and Sardinia used İstanbul as transit and center of temporary residence. This situation lead a lot of problems. Morever the capital of Ottoman, İstanbul, had to shoulder a lot burdens of the war. İn this direction, during the Crimean War İstanbul faced with various social and economic issues such as societal groups, various social activities, the healt and transportation services, the scarcity of basic consumer goods, the prohibition of purvayence exporting, counterfeiting, 'köşe sarrafs', profiteers and the workers' conditions. The city that undertook all difficulties and responsibilities of the war, also passed a first serious test againist the foreign soldiers in this period.