Labour markets, labour relations and the state: a comparative – historical analysis of Argentina and Turkey, 2001-2015
Emek piyasaları, emek ilişkileri ve devlet: Arjantin ve Türkiye üzerine karşılaştırmalı-tarihsel bir çözümleme, 2001- 2015
- Tez No: 481499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GALİP YALMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Arjantin ve Türkiye 2001 yılında yakın tarihlerinin en yıkıcı krizlerini yaşadılar. Bu iki ülkede kriz sonrası yeniden yapılanma süreçleri, bilhassa emek siyaseti gündemleri, genel olarak da kalkınma stratejileri açısından önemli farklılıklar gösterdi. Bu tez, kriz sonrası iki izleğin tarihsel olarak temellendirilmiş, karşılaştırmalı bir çözümlemesini emek merkezli bir perspektiften sunmaktadır. Emek çalışmalarındaki çeşitli perspektifleri eleştirel bir şekilde değerlendirmekte ve çağdaş kapitalist toplumlarda emek politikalarının çözümlemesi için alternatif bir kavramsal ve analitik çerçeve ileri sürmektedir. Aynı zamanda süregiden iki tartışmayı - 'yeni-kalkınmacılık' ve 'otoriter neoliberalizm' - ele alarak, 2001 ve 2015 yılları arasında Arjantin ve Türkiye'de emek siyaseti düzenlemelerini daha geniş siyasal iktisadi bağlamlar içine yerleştirmektedir. Çalışma böylelikle neoliberal emek siyaseti gündemlerinin çeşitlenmelerini, dönüşümlerini ve sınırlarını anlama çabalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Argentina and Turkey witnessed in 2001 the most devastating economic crises in their recent histories. The post-crisis restructuring processes in these two countries implied important differences in terms of labour policy agendas in particular and development strategies in general. This thesis provides a historically-grounded, comparative analysis of the two post-crisis trajectories from a labour-centred perspective. It critically evaluates various perspectives in labour studies and puts forward an alternative conceptual and analytical framework for the analysis of labour policies in contemporary capitalist societies. It also locates labour policy configurations in Argentina and Turkey between 2001 and 2015 within broader political economic contexts through engaging in dialogue with two ongoing debates, on 'neo-developmentalism' and 'authoritarian neoliberalism'. The study thereby seeks to contribute to the attempts for understanding the variations, transformations and limits of neoliberal labour policy agendas.