Türkiye ve İspanya'da göçmenlerin iş gücü piyasasına entegrasyonu: Karşılaştırmalı bir analiz
Labour market integration of migrants in Türkiye and Spain: A comparative analysis
- Tez No: 942378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÇOKOĞULLAR BOZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Uluslararası göç, ekonomik, sosyal ve politik dinamikleri değiştiren önemli bir olgudur. Türkiye ve İspanya, farklı tarihsel geçmişlere ve göç politikalarına sahip olmalarına rağmen, bulundukları coğrafyada en fazla göç hareketlerine maruz kalan ülkeler olmuştur. Bu durum, her iki ülkedeki sosyal entegrasyon süreçlerini, iş gücü piyasasını ve ekonomik koşulları etkilemiştir. Çalışma kapsamında, Türkiye ve İspanya'daki göçmenlerin iş piyasasına entegrasyon süreçlerini etkileyen politikalar ve karşılaşılan zorluklar karşılaştırmalı bir analiz çerçevesinde incelemektedir. Araştırma bulgularına göre, her iki ülkede de göçmenler büyük oranda ikincil iş gücü piyasasındaki mesleklerde ve kayıt dışı sektörlerde istihdam edilmekte; iş güvencesinden yoksun bir şekilde çalışmaktadır. Türkiye, özellikle Suriyeli mülteciler bağlamında geçici koruma statüsü ile göçmenleri iş gücü piyasasına dahil etmeye çalışırken, İspanya, Avrupa Birliği mevzuatı çerçevesinde göçmen iş gücü politikalarını yürütmektedir. Ayrıca İspanya'da düzensiz göçmenlerin yasal statü kazanmalarını sağlayan ve sosyal uyumu destekleyen daha kapsayıcı politikalar ön plana çıkarken Türkiye'de göçmen politikaları kriz odaklı ve güvenlik temellidir. Her iki ülkede de dil eğitimi, mesleki gelişim programları ve sosyal haklara erişimi kolaylaştıran daha sürdürülebilir ve kapsayıcı politikalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
International migration is a significant phenomenon that transforms economic, social, and political dynamics. Despite having different historical backgrounds and migration policies, Türkiye and Spain are among the countries most affected by migration movements in their respective regions. This situation has influenced social integration processes, labour markets, and economic conditions in both countries. Through a comparative analysis, this study examines the policies affecting the integration of migrants into the Turkish and Spanish labour markets, as well as the challenges they encounter. According to the research findings, migrants in both countries are largely employed in secondary labour market and informal sectors by working without job security. While Türkiye seeks to integrate migrants into the labour market through temporary protection status, particularly in the context of Syrian refugees, Spain implements migration labour policies within the framework of European Union legislation. Moreover, Spain prioritizes more inclusive policies that facilitate the legalization of irregular migrants and promote social cohesion whereas Türkiye's migration policies are crisis-oriented and security-focused. In both countries, there is a need for more sustainable and inclusive policies that enhance access to language education, vocational training programs, and social rights.