The development of elementary mathematics teachers' technological pedagogical content knowledge regarding geometry through mathematics coaching
İlköğretim matematik öğretmenlerinin matematik koçluğu sürecindeki geometriye ilişkin teknolojik pedagojik alan bilgilerinin gelişimi
  1. Tez No: 481512
  2. Yazar: BERNA AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MINE ISIKSAL BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 465
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmenlerinin matematik koçluğu sürecindeki geometri alanına ait TPAB (Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi) gelişimlerini incelemektir. Buna ek olarak, matematik koçluğu öncesinde/sırasında/sonrasında ilköğretim matematik öğretmenlerinin TPAB'ni nasıl yapılandırdıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın amaçlarına ulaşmak için, Karadeniz Bölgesindeki devlet okullarında görev yapan iki ilköğretim matematik öğretmeni çalışmaya katılmıştır. İlköğretim matematik öğretmenlerinin geometri alanındaki TPAB gelişimi hakkında derinlemesine ve zengin bilgi elde etmek için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler; (1) matematik koçluğu öncesindeki ön-görüşme, (2) matematik koçluğu öncesindeki öğretmen gözlemi, (3) matematik koçluğu sırasında matematik öğretmenleri ile yapılan birebir ön-konferans, (4) matematik koçluğu sırasında öğretmen gözlemi, (5) matematik koçluğu sırasında matematik öğretmenleri ile yapılan birebir son-konferans, (6) matematik koçluğu sonrasındaki öğretmen gözlemi, (7) matematik koçluğu sonrasındaki son-görüşme ve (8) matematik koçluğu sonrasındaki matematik koçluğu görüşmesi ile toplanmıştır. Öğretmenlerin teknolojik pedagojik alan bilgisi gelişimleri TPAB Gelişim Modeli (Niess et al., 2008) kullanılarak didaktif analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bulgular öğretmenlerin matemaitk koçluğuna katılımı ile birlikte pedagojik alan bilgisinden TPAB'ne doğru ilerlediğini göstermektedir. Çalışmanın başlangıcında, öğretmenlerin TPAB Gelişim Modeline göre düşük seviyede (fark etme, kabul etme, adapte etme) oldukları belirlenmiştir. Matematik koçluğu sırasında, öğretmenlerin TPAB Gelişim Modelindeki bütün temalarda ve tema ait tanımlayıcılarda (müfredat ve değerlendirme teması, öğrenme teması, öğretme teması ve erişim teması) düşük TPAB seviyelerinden en yüksek seviyelere doğru gelişim gösterdikleri görülmüştür. Bunun yanında, matematik koçluğu sırasında gelişim gösteren tema tanımlayıcıları içerisinde en yavaş gelişim değerlendirmede görülmüştür. Ayrıca bulgular daha deneyimli olan öğretmenin TPAB Gelişim Modelinde daha hızlı ilerlediğini göstermektedir. Bunlara ek olarak, öğretmenler matematik koçluğunun TPAB'ni geliştirdiğini, öğrenci başarısını artırdığını düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the Technological Pedagogical Content Kowledge (TPACK) Development of the in-service mathematics teachers in the field of geometry through participating in mathematics coaching. In addition, the purpose was to examine how elementary mathematics teachers construct TPACK in geometry before/during/after the mathematics coaching. In order to achieve the purpose of the study, two elementary mathematics teachers working in public schools in Black Sea Region participated in the study. The method of qualitative research was used to get deep and rich information about the development of elementary mathematics teachers' TPACK in the field of geometry. Data was collected from 1) pre-interview on TPACK before mathematics coaching, 2) observation of teacher before mathematics coaching, 3) one-on-one pre-conference with mathematics teachers during mathematics coaching, 4) observation of the teachers during mathematics coaching, 5) one-on-one post-conference with mathematics teachers during mathematics coaching, 6) observation of teacher before mathematics coaching, 7) post-interview on TPACK after mathematics coaching, 8) mathematics coaching interview after mathematics coaching. The progress of teachers' TPACK was analyzed by considering the TPACK Development Model using deductive analysis. The findings revealed that in-service teachers moved from PCK to TPACK by participating in mathematics coaching. At the beginning of the study, in-service teachers exemplified primarily lower levels of TPACK development (recognizing, accepting, and adapting). Through the mathematics coaching, they progressed from lowest levels to highest levels in all the themes and their related descriptors: the curriculum and assessment theme, the learning theme, the teaching theme, and the access theme. Besides, the slowest progress was observed in the assessment descriptor among all the descriptors in which progress was made during mathematics coaching. The findings also demonstrated that the more-experienced teacher's progression in the TPACK Development Model was faster than that of the less-experienced teacher during mathematics coaching. Furthermore, this study showed that the teachers thought that mathematics coaching helped them to improve their TPACK and instructional practices, and increase students' achievement.