Investigation of the romantic themes and tensions in classical American Pragmatism
Klasik Amerikan pragmacılığında romantik tema ve gerilimlerin incelenmesi
  1. Tez No: 481529
  2. Yazar: NİL AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez Klasik Amerikan Pragmacılığı'nın Alman Romantisizm'i ile ortak temalar, ilgiler, kaygılar ve gerilimler paylaştığı fikrini detaylı bir şekilde incelemeyi ve savunmayı amaçlamaktadır. Temel öneri hep 'daha fazlası'nı ima eden ya da 'ötesi'ne işaret eden çelişkili romantik yokluk temasının ve bu tema üzerine kurulan sonsuz mücadele fikrinin Charles Sanders Peirce ve William James'in felsefelerinde epistemolojik, ahlaki ve ontolojik formlarda kendini gösterdiğidir. Bu romantik kavrayışları incelemek için Friedrich Schlegel ve Friedrich von Hardenberg'in (Novalis) fikirleri dolayımıyla romantik sanat projesi ve felsefenin romantik dönüşümü üzerinde duruyoruz. İlkin yokluk kavramının epistemolojik formunda bütüncül bir kavrayışın zorunluluğunun ve imkânsızlığının gerilimli birlikteliği olarak ortaya çıkışını gösteriyoruz. Bu gerilimin sonucu olarak romantikler bilgiyi çoğulcu, dinamik, kendini yıkan ve kuran bitimsiz bir üretim etkinliği olarak düşünürler ki bu etkinlik pragmacılarda ucu açık, kolektif, hermeneutik bir pratik olarak tespit edilir. İkinci olarak yokluk kavramı hem romantik hem de pragmacı ahlaki tutumları sonsuz mükemmelleşme ve iyileşme mücadelesi kavramlarında içerilerek kurar. Son olarak bu kavram romantik ve pragmacı süreç metafiziğine ve oluş halindeki özne anlayışlarına yol açmaktadır. Pragmacılık romantik bir şekilde bireyi yabancılaşmasından kurtaracak yaratıcı ve dönüştürücü özgürlüğe güvenir fakat bu kurtuluş sonsuzca yaklaşıldığına inanılırken asla gerçekleşmeyecek olandır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to elaborate on and defend the idea that Classical American Pragmatism shares the same themes, interests, concerns and tensions with German Romanticism. The basic proposal is that the paradoxical romantic theme of absence pointing beyond or implying more and the romantic notion of infinite strife closely connected with this theme express themselves in epistemological, ontological, ethical forms through the pragmatic philosophies of Charles Sanders Peirce and William James. In order to investigate these romantic conceptions, we focus on the romantic artistic project and romantic transformation of philosophy through the claims of Friedrich Schlegel and Friedrich von Hardenberg (Novalis). First, we show that the concept of absence in its epistemological form emerges as the tensional togetherness of the impossibility of comprehensive understanding and the necessity of it in the form of an ideal. As a consequence of this tension romantics transform knowledge into a pluralistic, dynamic, self-destructive and self-producing, infinite process of poesy which can be found in pragmatism in the form of the open-ended collective hermeneutic practice. Second, the concept of absence constitutes ethical orientation of both romantics and pragmatics in the forms of infinite struggle for self-perfection and amelioration. Finally, the notion of absence in its metaphysical aspect leads to the process metaphysics and the comprehension of the subject as constant becoming. Pragmatism romantically relies on the creative and transformative freedom of the individuals seeking their self-redemption from their alienated situation which is to be perpetually approximated but never reached.