The determinants of food inflation in Turkey
Türkiye'de gıda enflasyonunun belirleyicileri
- Tez No: 481550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEM YILDIRIM KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezin temel amacı, 2003(1)-2013(12) dönemi için Türiye'de gıda enflasyonunun temel belirleyicilerini tanımlayan en iyi modelleri bulmaktır. Bu amaçla, en uygun gıda enflasyonu açıklayıcılarını içeren modeli seçmek için tasarlanmış bir kapsamlı arama algoritması uygulanarak bir doğrusal-ARIMAX modeli oluşturulmuştur. Aday modeller arasından en düşük AIC ve BIC değerlerine sahip iki model tahmin ve öngörü analizlerinde değerlendirilmiştir. Ampirik sonuçlarımız, genel hatlarıyla, Türkiye'de gıda enflasyonunun ana belirleyenlerinin tarım ve gıda sanayi üretici fiyatları ve üretimde kullanılan su fiyatları gibi arz yönlü faktörler olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, seçilen modellerde yer alan döviz kuru değişkeni de girdi fiyatları üzerindeki dolaylı etkisi nedeniyle arz ile ilişkili olarak ele alınabilir. Seçilen modellerin öngörü gücünün orataya çıkarılması amacıyla 2013-14 dönemi için bir uygunluk çalışması yapılmış ve modellerin RMSE ve MAE değerleri karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, seçilen AIC modelinin, düşük RMSE ve MAE değerlerine sahip olması ve öngörülerdeki isabetliliği nedeniyle, seçilen BIC modeline göre daha iyi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The major aim of this study is to find out the best models which identifies the determinants of food inflation in Turkey over the period 2003(1)-2013(12). To this end, a linear ARIMAX model is constructed by adopting an exhaustive search algorithm that is designed to select the model with most appropriate food inflation correlates. The best two models out of all candidate models having the minimum AIC and BIC values are evaluated in the estimation and prediction analyses. Roughly, our empirical results reveal that the main determinants of food inflation in Turkey are supply related factors such as producer prices of agriculture and food industry and price of water used in production. Moreover, exchange rate included in both models can be also classified as supply related variables due to its indirect effect on the input prices. To explore further the prediction performance of the selected models, a validation exercise is implemented for 2013-2014 and RMSE and MAE values of the models are compared. The results state that the best AIC model is as better due to the lower values of RMSE and MAE and the accuracy in the predicted values comparing to the best BIC model.