Self-regulation strategies that English language learners in a Turkish state university use to increase their proficiency and self-efficacy
Bir Türk devlet üniversitesinde İngilizce öğrenenlerin dil yeterliliği ve öz yeterliliğini artırmak için kullandığı öz düzenleme stratejileri
  1. Tez No: 481564
  2. Yazar: BURAK TOMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Dil öğretimindeki yeni akımlarla birlikte, kendi öğreniminden sorumlu olan öğrencilere daha fazla sorumluluk verilir. Böylece, artık dil gelişimlerini takip etmeleri ve yeterliliklerini ve öz yeterliliğini artırmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaları beklenir. Özellikle A1 seviyesinden dil öğrenimine başlayıp bu çalışmada da olduğu gibi sınırlı bir süre içinde B2 seviyesine ulaşmak zorunda olan öğrencilerin dil öğreniminin etkinliğini artırmak ve kendilerini sınırlı bir süre içinde geliştirmeleri için dil öğrenme stratejilerini kullanmaları beklenmektedir. Bu çalışma, İstanbul'daki Türk devlet üniversitelerinden birinde, Yabancı Diller Yüksekokulu'nda A1 dil seviyesinden başlayan öğrencilerin kullandıkları kendi öz düzenleme stratejilerini ve bu stratejilerin öğrencilerin sekiz ay süren akademik yıl içerisinde öz yeterliliğine ve dil becerilerine etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Anket yardımı ile araştırmacı, bu okulda A1 düzeyinden başlayıp öğrenim yılına giren ve akademik yılı sonunda B2 düzeyine ulaşması gereken 169 öğrenciye ulaşmıştır. Anket sonuçlarının SPPS ile analizi yapıldıktan sonra katılımcılar arasında tabakalaşma yapmış ve 169 öğrenciden 10 katılımcı seçilmiştir. Bu katılımcılar neredeyse ilk (sonbahar) yarıyılın sonunda ve ikinci yarıyıl (bahar dönemi) sonunda olmak üzere sesli düşünme protokollerine ve mülakatlara alınmışlardır. Yarıyıl tatili sonrası, öğrenci günlükleri de toplanmıştır. Çalışmanın güvenilirliği için, araştırmanın yapıldığı bu akademik yıl boyunca bu gruba öğretmenlik yapan öğretim görevlileri de araştırmaya dahil edilmiş ve öğretim yılı sonunda da onlarla da görüşülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, yüksek ortalama grubu, stratejileri kendi ihtiyaçlarına ve dil deki eksikliklerine göre kullanırken ve buna uygun olarak ikinci dönem stratejileri değiştiriyorken; ortalama grup katılımcıları ilk dönem uyguladıkları stratejileri ikinci dönem de aynı şekilde kullanmıştır. Yüksek ortalama grup katılımcıları çoğunlukla“bilişsel”stratejiler kullanırken, ortalamanın altındaki gruptaki katılımcılar ve ortalama grup“bellek”stratejilerini tercih etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
With the new trends in language teaching, more responsibility has been given to the language learners who are in charge of their own learning. Thus, they are now supposed to keep track of their language development and do their best to increase their language proficiency and self-efficacy. Especially learners who start their language learning from A1 level and who must reach to B2 level within a limited time just like the ones here in this study are expected to make use of the language learning strategies to increase the efficiency of their language learning and to improve themselves within a limited amount of time. This study aims at determining the self-regulation strategies that students who started their language learning process from A1 level in the School of Foreign Languages in one of the Turkish state universities in Istanbul had used and their effects on the self-efficacy and linguistic proficiency within an academic year that took eight months. For the purpose of this study, the researcher distributed a questionnaire with which the researcher reached 169 students. After the analysis of the questionnaire results with SPPS, the researcher made stratification among the participants and 10 participants were chosen. These participants were taken to think aloud protocols and interviews both almost at the end of the first (fall) semester and nearly at the end of the second (spring) semester. After the semester break, student diaries were also collected. For triangulation purposes, instructors that had taught this group were also included in the study and they were interviewed at the end of the academic year as well. According to the results, the higher average group used strategies in accordance with their own needs and the deficiencies of the language, which led them to change the strategies accordingly in the second term whereas the average group participants used the same strategies as the ones in the first term. Higher average group mostly used“cognitive”strategies whereas the participants in the below average group and the average group preferred“memory”strategies.