The psychological impacts of indirect exposure to ongoing terrorist attacks on a group of Turkish university students: A qualitative analysis
Süreğen terör olaylarını dolaylı deneyimlemenin üniversite öğrencileri üzerindeki psikolojik etkileri: Nitel analiz
- Tez No: 481696
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NURAY KARANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın amacı, süreğen terör olaylarını dolaylı deneyimlemenin üniversite öğrencileri üzerindeki psikolojik etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nitel bir araştırma yürütülmüş ve Ankara'da yaşayan 10 üniversite öğrencisi çalışmanın örneklemi olarak seçilmiştir. Bu katılımcılar, süreğen terör olaylarına çeşitli medya kaynakları üzerinden maruz kalmışlardır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılan katılımcılardan elde edilen veriler, yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda, dört adet üst tema ortaya çıkmıştır: Terörizm ve Türkiye'nin değerlendirilmesi, olayların nitelikleri, psikolojik etkiler ve baş etme biçimleri. Bu sonuçlar, süreğen terör olaylarının çalışmadaki gençler için önemli bir travmatik deneyim olduğunu ve hayatlarının birçok alanını etkilediğini göstermiştir. Çalışmanın sonucunda bulunan çoğu psikolojik etkinin daha kısa süreli olduğu görülse de, halen devam eden pozitif ve negatif birçok etkinin katılımcılar tarafından deneyimlendiği gözlenmiştir. Ayrıca, katılımcıların bu olaylarla başa çıkmak adına hem kısa hem de uzun dönemde birçok farklı baş etme biçimi kullandığı görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları genel olarak alanyazındaki var olan bilgilerle tutarlıdır. Tüm bunlar, bir kez daha süreğen terör olaylarının, dolaylı olarak deneyimleyen kitlelerde dahi yaygın birçok psikolojik etkiye sebep olabileceğini göstermiş ve bu sebeple de iyi organize edilmiş bir afet müdahale sistemine yönelik ihtiyacı yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to explore the psychological impacts of indirect victimization to ongoing terrorist attacks on college students. For this purpose, qualitative research methodology was adopted. 10 undergraduate students who were living in Ankara, Turkey were recruited as participants. They were vicariously exposed to ongoing terrorist attacks through various media resources. Semi-structured interviews were conducted and these data were analyzed using interpretative phenomenological analysis. The results of this analysis revealed four superordinate themes. These themes were: evaluations about terrorism and Turkey, the characteristics of events, psychological impacts and coping. The results displayed that the ongoing attacks seemed to have become a significant traumatic experience for the youth in this study, which affected various aspects of their lives. Though most of the psychological impacts were more short-lived, there were still many positive and negative impacts that were still enduring. Further, it was found that participants used various coping strategies, both in the short- and long-term to deal with the situation. These results were in accordance with the current literature and pointed out to extensive psychological impacts of ongoing terrorism that spread out to the indirect population; and thus reflect the need for a well-organized disaster preparedness system.