Critical analysis on marxist orthodoxies: A contribution of social history of political theory
Marksist ortodoksilere eleştirel bir analiz:Siyasal düşüncenin toplumsal tarihi katkısı
- Tez No: 481708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİDE ÖMÜR BİRLER CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezin amacı tarihsel maddeci yöntem üzerine farklı yaklaşımları, Siyasi Marksizm ve ana akım Ortodoks Marksizm arasında geçen siyasal düşünceler tarihi alanındaki çatışmayı ele alarak incelemektir. Siyaset kuramının kökenlerini anlamak için Ellen Meiksins Wood (1942-2016) tarafından bulunan ve geliştirilen 'siyasal düşüncenin toplumsal tarihi' yöntemi bu tezde ana akım Ortodoks Marksizm'in siyasal düşünceler tarihine dönük yaklaşımıyla karşılaştırmalı bir biçimde yeniden değerlendirilecektir. Buna ek olarak bu çalışma Marksist tarihsel maddeci yöntemi etkileyen diğer epistemolojik ve metodolojik gelenekleri araştırarak, bu anlamda tarihsel maddeciliğin kuramsallaştığı pozisyonun ana hatlarını ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to identify the different approaches to historical materialism in a way describing the existing controversy between Political Marxism and mainstream (Orthodox) Marxism especially concentrating on their perspectives viewing the history of political thought. As the unique effort to understand the origins of political theory, the discipline namely 'the social history of political theory' -which was founded and developed by Ellen Meiksins Wood (1942-2016)- is revisited and re-evaluated in comparison with the works of mainstream Marxism in writing history of political thought. In addition, this study aims to illuminate the influence of other epistemologies on Marxist historical materialism in a way setting up the outlines of historical materialism's original position.