Kaptopril içeren bukoadheziv tabletlerin formülasyonu ve in vitro/ in vivo değerlendirilmesi
Formulation and in vitro/ in vivo evaluation of buccoadhesive captopril tablets
- Tez No: 48173
- Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bukoadheziv kaptopril tabletlerden etken madde salımı in vitro olarak incelenmiştir. Bukoadheziv kontrollü salım sağlayan tabletler, hidroksipropil metilselüloz (HPMC) ile biyoadheziv özellikteki Carbomer 941 kullanılarak hazırlanmıştır. Bu tabletlerden etken madde saliminin non-Fickian olduğu saptanmıştır. Biyoadhezyon analiz bulguları, kaptopril içeren tabletlerde biyoadhezyon kuvveti üzerinde kaptoprilin de etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSRACT The release of captopril incorporated into buccal adhesive tablets was studied. Buccal adhesive controlled release tablets were prepared by compression of hydroxypropyl methylcellulose (HPMC) with Carbomer 941 which served as the bioactive adhesive compound. The release behaviour of buccal adhesive tablets was found to be non-Fickian. The results of our bioadhesive analysis with the captopril containing tablets indicate that the presence of drug had a great effect on the bioadhesive strength.