İlkokul Türkçe ve İngilizce derslerinde sınıf içi etkileşimlerin incelenmesi: Bir durum çalışması
The interaction analysis of Turkish and English classes at a primary school: A case study
  1. Tez No: 481761
  2. Yazar: YASEMİN SÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada Türkçe ve İngilizce gibi iletişimi ve etkileşimi odak noktası olarak kabul eden iki derste öğretmen-öğrenci etkileşiminin ne kadarını sözel, ne kadarını sözel olmayan iletişimin oluşturduğunu ve resmi dil olan Türkçe ile yabancı dil olarak öğretilen İngilizce'nin öğreniminde etkileşim farkının olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Bu çalışma, var olan durumun derinlemesine incelenmesi amaçladığından durum çalışmasına uygun olarak düzenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 35 kişilik bir ilkokul 4. sınıf öğrencileri, bir sınıf öğretmeni ve bir İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma grubunda elde edilen verilerin analizi için toplam 240 dakikalık ses ve görüntü kaydı ile gözlem yapılmıştır. Elde edilen veriler, sözel ve sözel olamayan etkileşim türlerine göre ayrı ayrı kodlanmıştır. Sözel etkileşimi içeren veriler, Karşılıklı Konuşma Kategorileri; sözel olmayan veriler ise gözlem yapılarak Cafias Kategorileri'nin sözel olmayan davranışlar bölümü kullanılarak kodlanmıştır. Kodlamalar için, elde edilen kayıtlar yazıya aktarılmış matrise işlenmiştir. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılarak matris formuna geçirilen verilerin frekans ve yüzdeleri hesaplanmıştır. Öğretmen ve öğrencilerin etkileşim kategorileri arasındaki ilişki, İngilizce ve sınıf öğretmenlerinin sınıf içi sözel ve sözel olmayan etkileşim kategorileri; sıralarına, frekanslarına ve yüzdelik oranlarına göre hesaplanmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, Türkçe ve İngilizce dersinde, açık uçlu ilke kavram ve genellemelerin uygulanmasına, işlem ve kuralların uygulanarak çözümler getirilmesine uygun cevaplar vermediğini ve sözel etkileşimin bilişsel düzeyin alt basamaklarında kaldığını ortaya çıkarmaktadır. Gürültü, İngilizce dersi için etkileşimi zorlaştıran en önemli faktörlerden biridir. Türkçe ve İngilizce derslerinde bilişsel düzeyin üst basamaklarında bulunan sözel etkileşim bulunmamaktadır. Sözel olmayan etkileşimde öğretmenin ve öğrencilerin davranışları incelendiğinde, sözel olmayan etkileşimin İngilizce derslerinde daha fazla olduğu gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate in the verbal and nonverbal interaction behaviors in Turkish and English classrooms to determine if there is a difference between these two classes in the fields of interaction qualtiy and the pertence of the present interaction. As the study aims to determine the existing circumstance in-depth, it is arranged in accordance with the case study. The study group is consisted of 35 primary students of a 4 th grade, a classroom teacher and an English teacher tutoring in the same class. To collect data for the study, 240 minutes visual and sound recording was done in addition to observation. The collected data were encoded by classifiying their types under two headlines: verbal and nonverbal interaction. The data comprised of verbal interaction were encoded to Equivalent Talk Category System while the nonverbal datas acquired by observation were being encoded to nonverbal Cafias Categories. To encode the data, the obtained recordings were written. In order to analyse and to calculate the collected data' frequency and percentage, SPSS programme was used. Findings revealed that, in general, verbal classroom interaction behaviors in English and Turkish classes do not include any verbal interactions in which high cognitive interaction exist. Noise was one of the most important factor preventing interaction in English classes. For non-verbal interaction, it mostly occured in English classes.