Sesbilgisel farkındalık becerilerinin sözcük okuma becerisi ile ilişkisinin incelenmesi: boylamsal bir çalışma
Investigation on the relationship between phonological awareness skills and word reading skills: a longitudinal study
- Tez No: 481769
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİDE KARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada anasınıfına devam eden öğrencilerinin sesbilgisel farkındalık becerilerinin ilkokul birinci sınıftaki sözcük okuma becerisi ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışma grubu 133 öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcıların tümünün anasınıfında sesbilgisel farkındalık becerileri, ilkokul birinci sınıfta ise sözcük okuma becerisi değerlendirilmiştir. Anasınıfında yapılan değerlendirmelerde Erken Okuryazarlık Testi EROT' un Sesbilgisel Farkındalık Alt Testi kullanılmıştır. İlkokul birinci sınıfta ise uluslararası bir projede oluşturulmuş olan ve 42 sözcük çiftinden oluşan, bilgisayar destekli bir program ile veri toplanmıştır. Araştırmanın verileri Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda; sözcük çözümleme doğruluğu ve sözcük çözümleme hızı açısından bakıldığında, iyi sesbilgisel farkındalık becerilerine sahip okuyucuların sözcük okuma performansının zayıf sesbilgisel farkındalık becerilerine sahip okuyuculara göre anlamlı düzeyde farklılaştığı; iyi sesbilgisel farkındalık becerilerine sahip okuyucuların sözcükleri daha doğru ve daha hızlı çözümlediği görülmüştür. Sesbilgisel farkındalık becerisi, sözcük çözümleme doğruluğu ve sözcük çözümleme hızı arasındaki ilişkiler okuyucu grupları temelinde değerlendirildiğinde; iyi sesbilgisel farkındalık becerilerine sahip okuyucularda sesbilgisel farkındalık ile sözcük okuma doğruluğu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki gözlenirken, sesbilgisel farkındalık ile sözcük okuma hızı arasında negatif yönde orta düzeyde bir ilişki gözlenmiştir. Sözcük okuma doğruluğu ile sözcük okuma hızı arasında ise negatif yönde orta düzeyde bir ilişki gözlenmiştir. Zayıf sesbilgisel farkındalık becerilerine sahip okuyuculardan elde edilen bulgular incelendiğinde grubunun sesbilgisel farkındalık toplam puanları ile sözcük okuma doğruluğu ve sözcük okuma hızı arasında anlamlı bir ilişki gözlenememiştir. Ancak sözcük okuma doğruluğu ile sözcük okuma hızı arasında ise negatif yönde güçlü bir ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the phonological awareness skills of the students who attend the nursery class and the word reading skills of the first grade in primary school is examined. The study group consists of 133 students. All of the participants were assessed for their phonological awareness skills in the nursery class and they were assessed for their word reading skills in the first grade. The Early Childhood Literacy Test EROT 's Phonological Awareness Subtest was used in assessments at the preschool level. In the first year of primary school, datas were collected by a computeraided program, consisting of 42 word pairs, which was formed in an international project. Datas from the study were analyzed using one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation technique. In terms of word decoding accuracy and speed of word decoding, the results of the analysis revealed that readers with good phonological awareness skills differ significantly from those of readers with poor phonological awareness skills and it has been found that readers with good phonological awareness skills decode words more accurately and faster. When the relations between phonological awareness skill, word decoding accuracy and word decoding speed are assessed on the basis of reader groups, there is a significant positive correlation between phonological awareness and the accuracy of reading word in readers with good phonological awareness skills, and a moderate correlation was observed between the phonological awareness and the speed of word reading in the negative direction. There was a moderate correlation between word reading accuracy and word reading speed in the negative direction. When the findings obtained from readers with poor phonological awareness skills were examined, no significant relationship was observed between the group's phonological awareness total scores and their word reading accuracy and word reading speed. However, there was a strong correlation between word reading accuracy and word reading speed in the negative direction.