Yeni İkdam Gazetesi numara 5,6,7,8,9,10,11'in transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H.1327-1328/M.1910)
New İkdam Newspaper number 5,6,7,8,9,10,11 transcription and evaluation (lc.1327-1328/1910 ad.)
- Tez No: 481848
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL PEHLİVAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 555
Özet
1894 yılında Ahmet Cevdet Bey tarafından kurulan İkdam gazetesi, 1910 yılında Yeni İkdam ismini almış, 1912 yılında tekrar İkdam ismini alarak 1961 yılına kadar yayın hayatını devam ettirmiştir. Gazete, Türk gazeteciliği ve Türk dili açısından önemli bir yere sahiptir. İç ve dış haberlerin yanında Eğitimden Sağlığa, Bilimden Edebiyata kadar haberleriyle devrin önemli yazar ve bilim adamlarının yazılarıyla döneme ışık tutmuştur. Kullanılan dil ile Türk dilinin sadeleşmesine katkıda bulunmuş, Türkçe yazım kuralları ve noktalama işaretleri kullanılarak bir düzen içerisinde yansıtılmıştır. Türk basın tarihi, II. Abdulhamit döneminde sansüre maruz kalmış, İkdam gazetesi buna rağmen yayını devam ettirmiş ve Meşrutiyetin getirmiş olduğu özgürlük ortamı ile basın yeniden doğmuştur. Türk basının özgürleşmesi ve modernleşmesinin önemli bir ayağını oluşturan gazete, dönemin tarihini yansıtan ve kollektif olarak incelenmesi gereken önemli bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
Founded By Ahmet Cevdet Bey in 1894,The Daily newspaper“idam”received a new name fort he city in 1910,and in 1912 it continued to broadcast until 1961,taking the name of the city again.The newspaper has an important place in terms of Turkish journalism and turkish language.In addition to internal and external news,Devdin Sağlığa,Bilimden and Edebiyata,as well as the famous writer and the scientists of the devrin has shed light on the writings of the writers.The turkish press history has been exposed to the manhood in the period of II.Abdülhamit,the continuation of the newspaper despite the publication of the newspaper,and the press has been reborn with the atmosphere of freedom brought by the constitutional monarchy.The newspaper,which constitutes an important pillar of the liberation and modernization of the Turkish press,is an important source that reflects the History of the period and has to be examined collectively.