Finansal tabloların karşılaştırma özelliğinin gelecekteki kazanç tepki katsayısına etkisi
The effect of financial statement comparability characteristic on future earnings response coefficient
- Tez No: 481871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY DENİZ DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Yatırımcıların tahmin gücünü ve pay senedi fiyatlarının bilgi içeriğini değerlendirmek için mevcut bakışlardan biri, gelecekteki kazanç tepki katsayısıdır. Bu katsayı gelecekteki karların bilgi miktarını pay senedinin fiyatlarında yansımasını göstermektedir. Pay senedi fiyatlarında gelecekteki karlardan yansıyan bilgiler, sektör seviyesinde kar bilgilerinden ve şirkete özgü kar bilgilerinden bileşmektedir. Kar zamanlama hipotezinin esasına göre şirkete özgü bilgilerin elde edilmesi yüksek maliyetli olması nedeni ile, şirkete özgü kar bilgilerinin tahmini sektör seviyesinde kar tahminine göre daha zor olup ve sektör seviyesindeki kar bilgileri şirkete özgü kar bilgilerine göre daha erken pay senedi fiyatlarında yansımaktadır. Diğer taraftan kaynakların optimum tahsisi, şirkete özgü bilgilerinin erişile bilinmesine ihtiyaç duymaktadır. Karın zamanlama hipotezi, pay senedi fiyat eşzamanlılığı olayı ile yakın bir ilişkisi olmaktadır. Şirkete özgü bilgilerden yeterli miktarda olmaması nedeni ile, şirketin pay senedinin fiyatı diğer şirketlerin pay senedi fiyatları ile paralel olarak değişilmektedir ki bu durum pay senedi fiyat eşzamanlılığını beyan etmektedir. Finansal tabloların karşılaştırma kabiliyeti muhasebe bilgilerinin kalite özelliklerinden biri olarak gelecekteki kazanç tepki katsayısının artırmasına neden olmaktadır. Ayrıca finansal tabloların karşılaştırma kabiliyeti kaynakların optimum tahsisinde etkili bir faktör olarak gerçekleşmektedir. Bu önemli konuyu erişmek, yalnızca o zaman mümkün olmaktadır ki yatırımcılar bu kalite özelliğin kullanarak şirkete özgü karını tahmin edip ve şirkete özgü bilgilerini fazla miktarda elde etsinler ki bu durumda pay senedi fiyat eşzamanlılığı oranı düşecektir. Bu esasla, bu araştırmanın temel amacı finansal tabloların karşılaştırma kabiliyetinin etkisini gelecekteki kazanç tepki katsayısı ve pay senedi fiyat eşzamanlılığı üzerinde belirlemektir. Beyan edilen amaca ulaşmak için, dört hipotez düzenlenip ve 30 şirket olasılıklı olmayan yargısal örnekleme yöntemiyle Borsa İstanbul Anonim Şirketlerinde kabul edilen şirketler arasından 2005 ile 2015 yılla arası için örneklem grubuna dahil edilip ve seçilmektedir. Ayrıca araştırma hipotezlerin test etmek için panel verileri kullanarak, çok değişkenli regresyon analizinden yararlanmaktadır. Araştırman modellerinin hesaplanmasından ortaya çıkan sonuçlara göre, finansal tabloların karşılaştırma kabiliyeti gelecekteki kazanç tepki katsayısını anlamlı olarak artırmaktadır. Ayrıca sonuçlar göstermektedir ki finansal tabloların karşılaştırma kabiliyeti sektör seviyesinde gelecekteki kazanç tepki katsayısı üzerinde anlamlı etkisi olmamakta ama karşı taraftan, şirkete özgü gelecekteki kazanç tepki katsayısını anlamlı olarak artırmaktadır. İlaveten karşılaştırma kabiliyetinin pay senedi fiyat eşzamanlılığı üzerinde anlamlılığı ve negatif etkisi, elde edilen sonuçları teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
Future Earnings Response Coefficient (FERC) which defines as the amount of information of future earnings reflected in stock prices is one of the important tool for assessing the stock price information and investors prediction capability. The combination of industry-level earning and firm-specific earning information will be reflected at Information of future earnings reflected in stock prices. Due to the Earning Timing Hypothesis, the foreseeing of firm-specific earnings compared to the industry-level earnings is more difficult as firm-specific acquisition is costly, and industry-level earnings information are reflected into stock prices earlier than firm-specific earnings information. On the other hand, accessibility of firm-specific information allows the efficient resource allocation. Earning Timing Hypothesis is very associated with the stock price synchronicity which represents a condition in which enough firm-specific information is not available and a firm's stock price has in the same trend with the other firm's stock prices. Financial statement comparability is one of the qualitative characteristics of accounting information that could increase FERC. One of the most important factors for effective resource allocation is the Financial statement comparability. The possibility of that depends on the qualitative characteristic that makes investors to predict firm-specific earnings and accumulate more amounts of firm-specific information, in that case the stock price synchronicity will be reduced. According to this, the main purpose of this study is to determine the effect of financial statement comparability characteristic on Future Earnings Response Coefficient and stock price synchronicity. In order to achieve the aforesaid purpose, four hypotheses were developed and a sample consisting of 30 firms was selected by judgmental – Nonprobability method of the firms listed in Istanbul Stock Exchange during the years 2005 to 2015. To test the hypotheses, multivariable regression model with panel data have also been used. The results of computing research models show that financial statement comparability, increases FERC considerably. Also, the results indicate that financial statement comparability does not affect industry-level FERC considerably, while it increases firm-specific FERC considerably. Furthermore, the negative and significant effect of financial statement comparability on stock price synchronicity, confirms this finding.