Factors affecting bank frauds: The case of Nigeria
Banka dolandırıcılıklarını etkileyen faktörler: Nijerya örneği
  1. Tez No: 481893
  2. Yazar: TAYE GEORGE IBIDAPO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİNBAY UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bankalar, bunları oluşturan kanunlara göre, ülkelerdeki ekonomik faaliyetlere yardımcı olmak için temel roller oynamaya hazırdırlar. Ekonomik faaliyetlerin bir parçası olarak bankacılık sektörü kendisini dolandırıcılıklara duyarlı bir konumda bulmuştur. Sahtecilik, bankacılık sisteminde de bir sorun haline gelmiştir. Dolandırıcılık bankacılık sektöründe küresel bir sorundur ve Nijerya bankacılık sisteminde artmaktadır. Nijerya'da, Nijerya Merkez Bankası (CBN) 1958'de kurulmuş ve 1959'da faaliyetine başlamıştır. Dolandırıcılıkla ilgili denetleyici kurumlar, Nijerya Mevduat Sigorta Kurumu (NDIC) ve Nijerya Bankacılar Kamu Kurumu Enstitüsü (CBN)'dür. Bu çalışma, 1995-2013 yıllık verilerini kullanılarak Nijeryalı bankacılık sektöründe etki eden makroekonomik faktörleri araştırmaktadır. Bu ilişkiyi araştırmak için, dolandırıcılıkla ilgili değişkenleri ve Nijerya'nın makroekonomik değişkenlerinden oluşan iki değişken grubu kullanılmıştır. Kullanılan, dolandırıcılıkla ilgili değişkenler: toplam dolandırıcılık miktarı, dolandırıcılık nedeniyle beklenen toplam kayıp, dolandırıcılığa bağlı toplam kayıp yüzdesi ve toplam dolandırıcılık sayısıdır; kullanılan makroekonomik değişkenler nüfus, döviz kuru, faiz oranı ve GAYRİ Safi Ulusal Gelir ve Gayri Safi Üretim'dir. Uygulama aşamasında tanımlayıcı istatistikler, grafikler ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, bankacılık reformunun dolandırıcılık üzerinde herhangi bir etkisinin bulunmadığını ve krizin Nijerya'daki dolandırıcılık üzerinde önemli bir etkisi olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The banks according to the laws that establish them are primary set to play fundamental roles in aiding economic activities in the countries. As the being part of economic activities banking sector found itself more susceptible to fraud. Fraud has become a problem in banking system too. Fraud in the banking industry is a global problem and it is increasing in in Nigeria banking system. In Nigeria, The Central Bank of Nigeria (CBN) was established in 1958 and commenced operations in 1959. The supervisory institutions about fraud are The Nigeria Deposit Insurance Corporation (NDIC), and The Chartered Institute of Bankers of Nigeria (CIBN). This paper investigates the macroeconomic factors affecting in Nigerian banking sector by using 1995-2013 annual data. To investigate this relationship two groups of data are used which can be defined fraud variables and macroeconomic variables of Nigeria. The used variables about the fraud are total amount involved in fraud, total expected loss in fraud, percentage of loss on total amount involved in fraud and total number of frauds; the used macroeconomic variables are population, exchange rate, interest rate, gross national income, gross domestic product. In the empirical application, descriptive statistics, graph and correlation analysis are used. The results show that the banking reform has no effect on fraud and crisis has significant effect on fraud in Nigeria.