Deprem sonrası konut politikaları: Türkiye örneği (1992 – 2011)
Housing policies after earthquakes: Turkey (1992 – 2011)
  1. Tez No: 482145
  2. Yazar: BEDRİ SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de ağır tahribatlara neden olan son 25 yılın üç önemli deprem hadisesi (1992 Erzincan Depremi, 1999 Marmara Depremleri ve 2011 Van Depremleri) sonrasında uygulanan konut politikaları tartışılmaktadır. Çalışma Türkiye'de konut arzında ciddi zararlara neden olan yıkıcı depremler sonrasında ortaya konulan konut politikalarını tartışmak ve bundan sonra uygulanacak olan konut politikalarında olumlu bir değişimin sağlanması için katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda öncelikle afet kavramı ve afet yönetimi uygulamaları ile konut politikası ve Türkiye'deki konut politikalarının evrimi incelenmiş sonrasında çalışma kapsamında incelenen depremler sonrasındaki konut politikaları değerlendirilmiştir. Çalışmada eleştirel bir yaklaşım benimsenerek konut politikaları ve sosyal politikalar yazınına olumlu bir katkı sağlanmaya çalışılmıştır. Veriler toplanılırken yerinde gözlem ve yüz yüze mülakatlar yapılmamıştır. Hali hazırda literatüre girmiş olan çalışmalardan istifade edilmiş teorik bir çalışmadır. Anahtar: 1992 Erzincan Depremi, 1999 Marmara Depremleri, 2011 Van Depremleri, TOKİ, Konut Politikası, Afet Yönetimi, Deprem.
Özet (Çeviri)
In this study, housing policies applied after three major earthquake occurrences (1992 Erzincan Earthquake, 1999 Marmara Earthquakes and 2011 Van Earthquakes) in the last 25 years which caused heavy destruction in Turkey are discussed. The aim of the study is to discuss the housing policies of Turkey after the devastating earthquakes which cause serious damages to the housing supply and to contribute to make a positive change in the housing policies to be implemented thereafter. In this context, the concept of disaster and disaster management practices, housing policy and the evolution of housing policies in Turkey have been examined and the housing policies after earthquakes have been evaluated. A critical approach has been adopted in this work and it has been intended to make a positive contribution to the literature on housing policies and social policy. On-site observation and face-to-face interviews were not conducted while the data were collected. It is a theoretical work that has been exploited from the studies that are already in the literature. Keyword: 1992 Erzincan Earthquake, 1999 Marmara Earthquakes, 2011 Van Earthquakes, TOKİ, Housing Policies, Disaster Management, Earthquake.