Tarihsel süreçte gelişen viyola ekolleri
The viola schools which developed in the historical process
- Tez No: 482195
- Danışmanlar: DOÇ. BESTE TIKNAZ MODİRİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu Sanatta Yeterlik tezi, tarihsel süreçte gelişen viyola ekollerinin detaylı araştırmasını ve incelenmesini kapsamaktadır. 16. yy.'dan başlayarak günümüze dek gelişimi ele almaktadır. Ayrıca viyolanın enstrüman olarak kökeni ile farklı müzik dönemlerindeki gelişimi de yer almakta ve müzik tarihinde yer edinmiş önemli viyola repertuvarı ve literatürünü içermektedir. Yazılış aşamasında kaynak olarak, yerli yabancı birçok kitaptan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This Proficiency in Art thesis covers the detailed research and review of the viola schools which were developed in the historical process. As period, it deals with the development from the 16th century to the present day. In addition, the development of viola as an instrument and its development in different musical periods with its roots, significant viola repertoire and literature are included in the thesis. A lot of local and foreign books were used as source during writing this thesis.