Lacunary invaryant istatistiksel yakınsaklık üzerine
On Lacunary invariant statistical convergence
- Tez No: 482347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalıştığımız tez konusu ile ilgili kavramların tarihsel gelişiminden bahsedildi. İkinci bölümde, çalışmamız için temel teşkil eden tanım, kavram, örnek ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde, lacunary kuvvetli invaryant yakınsaklık, invaryant istatistiksel yakınsaklık ve lacunary invaryant istatistiksel yakınsaklık ile ilgili tanım, kavram ve teoremler verilip, bazı kapsama ilişkileri incelendi. Dördüncü bölümde, invaryant istatistiksel yakınsaklık ve A-invaryant istatistiksel yakınsaklık kavramları ile bu kavramlar arasındaki kapsama bağıntıları verildi. Ayrıca, matris dönüşümleri incelendi. Beşinci bölümde, lacunary istatistiksel invaryant toplanabilme ve kuvvetli lacunary q-invaryant yakınsaklık tanımlarını verilip, bu kavramlar arasındaki ilişkiler incelendi. Altıncı bölümde ise, çalışmamız süresince yararlandığımız literatürdeki kaynaklar verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In the first chapter, historical development of related notions of the thesis subject was mentioned. In the second chapter, some ba- sic definitions, concepts, examples and theorems related to study were given. In the third chapter, giving definitions, concepts, and theorems related to lacunary strong invariant convergence, invariant statistical convergence and lacunary invariant sta- tistical convergence and some inclusion relations were given. In the fourth chapter, concepts of invariant statistical convergence and A-invariant statistical convergence and inclusion relations between this concepts were given. Also, matrix transforma- tions were investigated. In the fifth chapter, giving concepts of lacunary statistical invariant summability and strong lacunary q-invariant convergence relations between this concepts were investigated. In the sixth chapter, the sources in the literature that we use during our study are given.