E-health kalkan ve Arduino kullanılarak çoklu fizyolojik işaretlerin bilgisayar ortamında görüntülenmesi
Viewing multiple physiological signs in computer system using e-health shield and Arduino
- Tez No: 482348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UÇMAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda bilim ve teknoloji hızla gelişmekte ve yaşamın her alanını etkilemektedir. Bu etki alanının en başta geleni şüphesiz sağlık ve biyomedikal alandır. İnsan bedeni çalışırken bazı organlar işlevleri ile ilgili birtakım izleme işaretleri üretir. Yatağa bağlı olmadan hareketli hastalardan kendi doğal yaşam alanlarında fizyolojik işaretlerin alınması, hastane ortamının negatif etkilerini de ortadan kaldırmakta ve sağlık merkezlerine bağlı kalmadan hastanın izlenebilmesini sağlamaktadır. İnsan vücudunda oluşan bu göstergelerden bazıları uygun sensörlerle hastalardan alınır, elektriksel verilere dönüştürülür ve cihazlar yardımıyla işlenerek yorumlanmak üzere alan uzmanına sunulur. Bu çalışmada gerçekleştirilen sistem sayesinde hastanın evden çıkmadan bir uzman tarafından takibi sağlanabilecektir. Bu şekilde kişilerin sağlık durumları uzaktan da olsa takip edilebilecek merkeze gelen verilerle gerektiğinde hastaya müdahale yapılabilecektir. Bu yöntem sayesinde hastaların sağlık merkezlerinde yoğunluk oluşturmaları önlenebilecektir. Giyilebilir sistem'ler günümüzde en popüler araştırma konularından biridir. Farklı sensörlerin kullanıldığı çalışmalar incelendiğinde çok sık ölçüm ihtiyacı duyulan fizyolojik işaretlerin; EKG, EMG, glikoz ölçümü, nabız, vücut sıcaklığı, kan basıncı, oksijen satürasyonu olduğu görülmektedir. Bu çalışmada EKG, EMG ve Pulse Oksimetre aracı ile elde edilen nabız ve SpO2 değerlerini izlemeye olanak tanıyan Libelium firmasının üretmiş olduğu e-Health algılayıcı platform kiti kullanılmıştır. Vücudun belirli bölgelerine yerleştirilen elektrotlar aracılığı ile EKG, EMG, SpO2 ve nabız değerleri ölçülüp işlenebilir değerlere dönüştürülmektedir. Analog olan bu sinyaller bir mikroişlemci yardımıyla sayısal işaretlere çevrilmektedir. İşaretlerin anlaşılır hale gelebilmesi için Visual Studio .NET platformu kullanılarak bir yazılım geliştirilmiş ve e-Health algılayıcı platformu ile bilgisayar sistemi arasında bağlantı kurularak hastanın gerçek zamanlı EKG, EMG ve SpO2 sinyallerinin, taşınabilir bir sistem olan Grafik LCD üzerinde veya bilgisayar ekranında görüntülenmesi ve yorumlanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The technology we are living in is rapidly developing and affecting every aspect of our lives. One of the areas where this effect is most felt is undoubtedly the health and biomedical field. During human body work, it produces some tracking signs related to the functions of some organs. Taking the physiological markings from non-bedridden moving patients in their natural environment removes the negative effects of the hospital setting and provides that the patient can be monitored without being bound to health centers Some of these indicators, which are formed in the human body, are taken from patients with appropriate sensors, the electrical data are converted and presented to the field specialist for interpretation by means of devices.. Thanks to the system implemented in this study, the patient is followed by an expert without leaving the house. Thus, the health information is monitored from outside the hospital, and the patient will be able to intervened when needed . This method will prevent the intensity of the patients in health centers. Wearable Systems are one of the most popular research topics today. When the studies using different sensors are examined, it is seen that the physiological signals that need to be measured very often are; ECG, EMG, glucose measurement, heart rate, body temperature, blood pressure and oxygen saturation. In this study, e-Health platform kit, produced by Libelium company, which enables to monitor ECG, EMG and pulse values, is used. ECG, EMG,SpO2 and pulse values are measured and converted into processable values through electrodes placed in certain regions of the body. These analog signals are converted to digital signals by means of a microprocessor. A software has been developed using the“Visual Studio .NET”platform to make the signals clear and, by connecting the e-Health platform to the computer system the real-time ECG, EMG and SpO2 values of the patient can be displayed and interpreted on the computer screen or graphic LCD which is a portable system and the interpretation is enabled so.