Aspergillus oryzae lipazının ipliksi destek materyaline tutuklanması
Immobilization of Aspergillus oryzae lipase on fibrous support
- Tez No: 482603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDA ÖNDÜL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada ticari olarak sıvı formda olan Aspergillus oryzae kaynaklı lipaz (Resinase®) kullanılmıştır. Bu enzim destek materyali olarak seçilen pamuk iplik üzerine polietilenimin (PEI) ve gluteraldehit (GA) kullanılarak çok katmanlı olarak tutuklanmıştır. İpliksi destek materyali; ucuz olması, kolay temin edilebilmesi, yüksek mekanik dayanımı gibi avantajlarından dolayı tercih edilmektedir. Öncelikle ipliksi destek materyali kullanılmaksızın çözelti ortamında tutuklama çalışmaları yapılmış ve optimum PEI/Lipaz oranında Aspegillus oryzae lipazı % 78 protein oranında polietilenimin ile agregat oluşturularak kümecikleştirilmiştir. PEI, Aspegillus oryazae lipazının aktivitesini olumsuz yönde etkilememiştir. Enzim, 1 gram ipliksi materyale 390 mg protein verimiyle tutuklanmıştır. Çok katmanlı enzim tutuklama yöntemi olarak 5 dakika kadar kısa bir sürede fazla miktarda aktif proteinin tutuklandığı başarılı bir enzim tutuklama yöntemi olarak benimsenmiştir. İpliksi desteğe tutuklu enzimin sıcaklık stabilitesinin çözeltide tutuklu enzim ve serbest enzime göre 90 oC'de daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Aspergillus oryzae sourced lipase enzyme (Resinase®) was obtained in the liquid form as commercial. This enzyme was immobilized on fibrous support using polyethyleneimine (PEI) and glutaraldehyde (GA). Fibrous type supports have various advantageous such as inexpensive, widely available, high mechanical strenght. Without support materials, Aspergillus oryzae lipase formed PEI-lipase electrostatic complex as % 78 percentage in solution. Optimum PEI-lipase ratio determined at experiments in solution. PEI didn't negatively affect lipase activity in all concentrations. Aspergillus oryzae lipase was immobilized by polyethyleneimine multilayer mehtods onto 1 g of cotton cloth with 390 mg active protein yield. Thermal stability of immobilized enzyme on fibrous support was highly seen active compared to immobilized enzyme in solution and free enzyme at 90 ° C.