Kapsaisin'in gaz kromatografisi-kütle spektrometresi (GC-MS) yöntemi ile farmasötik preparatlarda analizi
Analysis of capsaicin in pharmaceutical preparations by gas chromatography-mass spectrometry (GC-Ms) method
  1. Tez No: 482776
  2. Yazar: İBRAHİM DANİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURİ ŞEHVAR ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, kapsaisinin yakıda tayini için gaz komatografisi kütle spektrometrisi yöntemi geliştirilmiştir. Analiz %5 difenil %95 dimetil polisiloksan kolonda; yüksek saflıkta helyum gazı hareketli fazı ile 2 mL/dak akış hızında kütle dedektörü ile geliştirilmiştir. Kapsaisin için enjektör bloğu sıcaklığı 300 oC, transfer hattı sıcaklığı 300 oC ve kolon sıcaklığı 250 oC'dir. Maddenin doğrusal aralığı 5-50 μg/mL olarak bulunmuştur. Kapsaisin için gözlenebilme sınırı 3,46 ve tayin sınır ise 5 μg/mL olarak bulunmuştur. Yöntem valide edilerek yakılarda kapsaisin analizine başarıyla uygulanmıştır. Bu yöntem kolay ve tekrarlanabilir olup yakı analizlerinde güvenle kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, gas chromatography mass spectrometric method has been developed for determination of capsaicin in plasters. Method has developed in %5 diphenyl %95 dimethylpolysiloxane column with high purity helium gas and 2 ml/min flow rate by using mass dedector. For capsaicin analysis inlet temperature is 300 oC, transfer line temperature is 300 oC and column temperature is 250 oC. The linear range was found in between 5-50 μg/mL. For capsaicin the limit of dedection was found 3,46 and the limit of quantification was found 5 μg/mL respectively. The developed method has validated and successfully applied to plaster analysis. This method is simple, reproducible and can be used safely routine analysis of capsaicin in plasters.