Akut miyeloid lösemili hastalarda aurora gen ailesinin rolünün araştırılması
Investigation the role of aurora gene family in acute myeloid leukemia patients
- Tez No: 482841
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA VİLDAN YASASEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkolojik Biyoloji ve İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
AML, miyeloid hücrelerin olgunlaşma ve farklılaşmalarının çeşitli aşamalarda kesintiye uğraması sonucu, miyeloblastların kanda veya kemik iliğinde birikmesi ile karakterize klonal agresif bir hastalıktır. AML'nin gelişiminin temelinde yatan mekanizmalar tümüyle aydınlatılamamıştır. Aurora kinazlar serin/threonin kinaz özelliğine sahip olup mitozun düzenlenmesinde görev alan genlerdendir. Tez çalışmasında AML'li hastalarda AURKA, AURKB ve AURKC genleri ile bu genlerin düzenlenmesinde rol oynayan AURKAIP1, E2F1, E2F4 genlerinin ifade düzeyleri ve promotör metilasyonları incelenmiştir. Tez çalışmasında AML tanısı alan 83 hastadan alınan kemik iliği veya periferik kan örnekleri ve gönüllü sağlıklı 28 kişiye ait periferik kan örnekleri çalışılmıştır. Gen ifade analizi için öncelikle kemik iliği ve periferi kan örneklerinden RNA izolasyonu ardından cDNA sentezi ve Real Time-PCR yöntemileri kullanılmıştır. AURKAIP1, E2F1, E2F4 genlerinin promotör bölgesindeki metilasyon düzeyi enzim kesimine dayalı RT-PCR yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
AML is a clonal aggressive disease characterized by the accumulation of myeloblasts the consequence of which is the breakdown of maturation and differentiation of the myeloid cells at various stages. The mechanisms underlying the development of AML have not been fully elucidated. Aurora kinases have serine / threonine kinases and involved in the regulation of mitosis. In the thesis study AURKA, AURKB, AURKC, AURKAIP1, E2F1 and E2F4 genes were investigated in patients with AML and healty controls. For gene expression analysis RNA isolation was performed from bone marrow and peripheral blood samples followed by cDNA synthesis and Real Time PCR. E2F1, E2F4 and AURKAIP1 methlation levels was examined by enzyme digestion and RT-PCR method respectively.