Farklı boyun tasarımına sahip iki implant sisteminin tam dişsiz alt çenelerde marjinal kemik kaybına ve kemik içi stabiliteye etkisinin incelenmesi
Comparison of two different implant crest module designs from the standpoint of effects on marginal bone loss and implant stabilization in mandibular overdentures
- Tez No: 482880
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Dental implantlarda odaklanılan çalışmalar implantların başarı ve sağkalım oranlarından implantların başarı ve sağkalımlarının kalitesine doğru yönelmektedir. İmplant boyun bölgesi tasarımlarını diğer komponentlerden farklı kılan, fonksiyon altında oluşan streslerin en yoğun şekilde implant boynu etrafındaki krestal kemik çevresinde gözlenmesidir. Bu çalışmanın amacı boyun bölgesi kemik seviyesinde (Dentis® s-Clean) ve dişeti seviyesinde (Dentis® i-Clean) sonlanan farklı boyun bölge dizaynına sahip iki tür dental implant sisteminin kemik içi stabilite değerlerinin ve marjinal kemik kayıplarının karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmada yer alan 26 tam dişsiz hastaya 33 numaralı bölgeye 26 adet Dentis® i-Clean implant, 43 numaralı bölgeye de aynı boy ve çapta 26 adet Dentis® s-Clean implant uygulanmıştır. Tüm hastalar Locator tutucu destekli overdenture protezlerle rehabilite edilmiştir. İmplant stabilizasyon değerlerinin belirlenmesinde rezonans frekans analizinden yararlanılmış ve her bir implant için cerrahi operasyon sırasında, 1., 4. ve 6. haftada, 6. ve 12. ayda elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Marjinal kemik kaybı miktarı cerrahi işlemi takiben, 6. haftada, 6. ayda ve 12. ayda olmak üzere 4 kez alınan dijital panoramik röntgenler aracılığı ile hesaplanmıştır. s-Clean ve i-Clean implantların ISQ değerleri ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Tüm ölçümlerde marjinal kemik kaybı miktarlarında implantlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (p>0.05). Sonuçlarda primer stabilizasyon ISQ değeri ile genişletilmiş platform özelliği gösteren s-Clean implantların 6.
Özet (Çeviri)
The main focus of studies regarding dental implants has begun shifting towards the quality of implant success and survival rates rather than merely success and survival rates. Implant crest module differs from other components by being in the most critical position where initial breakdown of periimplant bone takes place. The aim of this study is to compare bone level (Dentis® s-Clean) and tissue level (Dentis® i-Clean) implants from the standpoint of effects on marginal bone loss and implant stabilization in mandibular overdentures with Locator attachments. 26 completely edentulous patients received 2 implants which are number 33 being tissue level i-Clean and number 43 being bone level s-Clean in the canine area of mandible. RFA method was used to measure implant stability values during the surgery and 1st, 4th, 6th weeks, 6th and 12th months after implant placement. Marginal bone loss around implants were monitored via panoramic radiographs obtained immediately after surgery and during the 6th week, 6th and 12th month control sessions after implant placement. No significant differences were detected between the ISQ values of s-Clean and i-Clean implants (p>0.05). The results were also insignificant between marginal bone losses of s-Clean and i-Clean implants for all of the measurements (p>0.05).