Müzik öğretmeni adaylarının ud dersindeki repertuvarı çalışırken ve öğrenirken kullandıkları stratejilerin incelenmesi
Investigation of the strategies of music teacher candidates who are teaching and learning repertory of the oud courses
  1. Tez No: 483060
  2. Yazar: YAŞAR SAMİ UYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN RABİA HAMZAOĞLU BİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik öğretmeni adaylarının ud dersindeki repertuvarı çalışırken ve öğrenirken kullandıkları stratejilerin düzeylerinin öğrenim görülen sınıf, cinsiyet, uddaki deneyim gibi çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmada ayrıca öğrencilerin ud dersindeki repertuvarı çalışırken ve öğrenirken kullandıkları stratejiler arasındaki ilişkilere açıklık getirilmesi de amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Aksaray, Atatürk, Balıkesir, Cumhuriyet, Erzincan, Gazi, Gazi Osman Paşa, Karadeniz Teknik, Necmettin Erbakan ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitelerinin müzik eğitimi ana bilim dallarında öğrenim görmekte olan 72 ud öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”ve“Enstrümantal Müziği Çalışırken ve Öğrenirken Kullanılan Stratejiler Ölçeği”ile toplanmıştır. Kişisel Bilgi Formu araştırmacı tarafından hazırlanan ve araştırmanın değişkenleriyle ilgili 14 soruyu içermektedir. Araştırmanın bir diğer veri toplama aracı olan“Enstrümantal Müziği Çalışırken ve Öğrenirken Kullanılan Stratejiler Ölçeği”ise 2017 yılında Aydıner-Uygun ve Kılınçer tarafından geliştirilmiştir. Bu ölçek dikkat, yineleme, anlamlandırma, eklemleme-örgütleme ve anlamayı izleme stratejileri olmak üzere beş alt boyuttan ve 39 maddeden oluşmaktadır. Verilerin analizinde normallik varsayımının sağlandığı durumlarda bağımsız gruplar t testi, normallik varsayımının sağlanmadığı durumlarda ise Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Stratejiler arasındaki ilişkiler de Pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin ud dersindeki repertuvarı çalışırken ve öğrenirken en yüksek düzeyde yineleme stratejilerini, en düşük düzeyde ise eklemleme-örgütleme stratejilerini kullandıkları belirlenmiştir. Stratejiler arasındaki en yüksek ilişkinin anlamlandırma stratejisiyle anlamayı izleme stratejisi arasında olduğu bulunmuştur. Bunu yineleme ile anlamlandırma stratejileri arasındaki ilişkinin takip ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the levels of the music teacher candidates in the strategies they use while studying the repertory of the oud course according to independent variables such as the classroom, gender, and the experience on the oud instrument. The study also aimed to clarify the relationships between the strategies that students use while performing the oud course. The sample of the study consist of the 72 oud students who are studying at the departments of music education of the Aksaray, Atatürk, Balıkesir, Cumhuriyet, Erzincan, Gazi, Gazi Osman Paşa, Karadeniz Teknik, Necmettin Erbakan, and Niğde Ömer Halisdemir Universities in 2016-2017 academic year. The research data was collected with“The Personal Information Form”and“The Strategies Scale of the Instrumental Music during Practice and Learning.”“The Personal Information Form”includes 14 survey questions related to variables of the study, prepared by the researcher. The other data collection tool“The Strategies Scale of the Instrumental Music during Practice and Learning”is developed by Aydıner-Uygun and Kılınçer in 2017. This scale includes following five subscales and 39 items: attention, rehearsal, elaboration, articulation-organization, and comprehension monitoring strategies. At the analysis of data, Independent Groups t-Test was used when normality assumption was provided. When normality assumption was not provided, Mann-Whitney U- Test and Kruskal-Wallis Test were applied. The relations between the referred strategies are examined by Pearson correlation coefficient. As a result of the research, it was determined that the students used the rehearsal strategies at the highest level and the articulation-organization strategies at the lowest level while learning and teaching the repertory of the oud course. It has been found that the strongest relationship between the strategies is the strategy of elaboration and comprehension monitoring strategies. It has been determined that the second highest relationship between the strategies is rehearsal and elaboration.