Etkileşimsel adalet, duygusal bağlılık ve algılanan örgütsel destek ilişkisi: Bir kamu kurumunda araştırma
The relationships between interactional justice, affective commitment and perception of organizational support: A research on a public organization
- Tez No: 483135
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Etkileşimsel Adalet, Duygusal Bağlılık ve Algılanan Örgütsel Destek ilişkilerinin incelenmesi ve Algılanan örgütsel desteğin diğer değişkenler üzerinde düzenleyici etkiye sahip olup olmadığının tespit edilmesi ve ayrıca bu değişkenlerin cinsiyet, eğitim düzeyi ve örgütte çalışma süresi gibi demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının saptanması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma Ankara'da bulunan bir kamu kurumunda çalışan 198 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında“H1. Çalışanlarının etkileşimsel adalet algıları ile duygusal bağlılıkları arasında olumlu yönde anlamlı bir ilişki vardır. H2. Çalışanların örgütsel destek algıları ile duygusal bağlılıkları arasında olumlu yönde anlamlı bir ilişki vardır. H3.Çalışanların etkileşimsel adalet algıları ile onların örgüt tarafından desteklendikleri hisleri arasında olumlu yönde anlamlı bir ilişki vardır. H4. Örgüt tarafından desteklendikleri hisleri, çalışanların etkileşimsel adalet algıları ve duygusal bağlılıkları arasında düzenleyici etkiye sahiptir. H5. Çalışanların etkileşimsel adalet ve örgütsel destek algıları ile duygusal bağlılıkları onların demografik özelliklerine göre farklılık gösterir.”hipotezleri kurulmuştur. Hipotezlerin sınanması amacıyla SPSS 20. kullanılmıştır. Analizlerden elde edilen bulgular, öngörülen hipotezleri destekler yöndedir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study are identify the relationships between interactional justice (IJ), affective commitment (AC) and perceived organizational justice (POS) and determine that POS have moderator affect or not when IJ affect AC. On the other hand, the aim of this study identify all these three variables whetherthey may differ or not according to demographical factors as gender, educational level and tenure. The sample of this study consist of 198 public organization employee from a public institution in Ankara. In scope of study,“H1: There is a positive and significant relationship between interactional justice and affective commitment. H2: There is a positive and significant relationship between perceived organizational support and affective commitment. H3: There is a positive and significant relationship between interactional justice and perceived organizational support. H4: Perceived organizational support has a moderator affect on relationship between interactional justice and affective commitment. H5: Interactional justice, perceived organizational support and affective commitment differ according to employees demographic factors (sex, educational level and tenure)”hypotheses were established. To test of this hypotheses SPSS 20. Were used. The results are supported the established hypothesis.