Paternalist liderlik ile psikolojik güçlendirme arasındaki ilişkide temel benlik değerlendirmesinin düzenleyici etkisi: Kayseri ili sektörel dış ticaret şirketleri üzerine bir araştırma
The moderating role of core self-evaluations on the relationship between paternalistic leadership and psychological empowerment: A survey on Kayseri exporting trade company
  1. Tez No: 483136
  2. Yazar: ASLIHAN YALDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER SAĞLAM ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küreselleşme ile günümüz işletmecilik ortamında değişim her geçen gün etkisini artırarak devam etmektedir. Bu değişme ve rekabet ortamına ayak uydurabilmek için işletmelerin personel güçlendirme konusuna daha fazla eğilmeleri gerekmektedir. Personel güçlendirmeyi etkileyen değişkenlerin ortaya konulması ise gerek araştırmacılar gerekse uygulamacılar açısından katkı sağlayacaktır. Bu düşünceden hareketle bu çalışmada, paternalist liderlik ile psikolojik güçlendirme arasındaki ilişki ve bu ilişkide bireyin kendi yetenekleri, yeterliliği ve değeri hakkındaki algılamasını ifade eden temel benlik değerlendirmesinin düzenleyici etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kayseri ilindeki 274 sektörel dış ticaret şirketi çalışanı oluşturmaktadır. Araştırma verileri anket aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 23.0 programında aritmetik ortalama, standart sapma, korelasyon, doğrusal ve hiyerarşik regresyon kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda çalışanların, paternalist liderlik algılamalarının psikolojik güçlendirmeyi yordadığı görülmüştür. Çalışma sonuçları aynı zamanda paternalist liderlik ile psikolojik güçlendirme arasındaki ilişkide temel benlik değerlendirmesinin düzenleyici rolünü de ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
With globalization, change is increasing in today's business environment. Businesses should attach importance to personal empowerment to adapt change and competition. The introduction of variables that affect personal empowerment will contribute both to researchers and practitioners. With this in mind, the relationship between paternalist leadership and psychological empowerment and the moderator effect of the core self-evaluation, which expresses the perception of the individual in relation to his or her abilities, competence and values. The sample of the study consisted of 274 export trading company employees in Kayseri. Research data were collected using survey methods. The data obtained was analyzed by using the statistical analysis software SPSS 23.0 employing mean, standart deviation, linear correlation, linear and hierarchical regression. Findings of this research paternalist leadership perceptions influence psychological empowerment. On the other hand, there was no relationship between psychological empowerment and core self-evaluation. The study results also revealed the moderator role of the underlying core self-evaluation between the paternalist leadership and psychological empowerment.