Temel fiziksel niceliklerin ekonomik veriler ile benzerlikleri ve Heisenberg belirsizlik ilkesinin ekonomik serilere uygulanabilirliği
Similarities between economic data with basic physical quantities and application of the Heisenberg uncertainty principle to economic series
  1. Tez No: 483137
  2. Yazar: ERKAN KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN TANRIÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada evrenin temel oluşumunun anlaşılmasında modern teorik fizik tarafından elde edilen veriler ışığında, temel fizik kavramlarının metodolojik ve felsefi analizi ve bunların gerçek ekonomik veriler ile resmi ve gayri resmi bağlantıları araştırılmıştır. Heterojen ekonomik zaman tanımı için yönergeler, normalize edilmiş ekonomik koordinatlar ve ekonomik kütleden bahsedilen çalışmada, zaman serilerinin analizine dayanılarak ekonomik Plank sabiti kavramı önerilmiştir. Hisse endeksleri, Forex ve emtia fiyatlarını içeren gerçek ekonomik dinamiklerinin zaman serileri üzerinde teori denenmiş ve uygulanabilir bulunmuştur, elde edilen sonuçlar tartışmaya açıktır.
Özet (Çeviri)
In this study, ın the light of the data obtained by modern theoretical physics in the understanding of the basic formation of the universe, the methodological and philosophical analysis of basic physics concepts and their formal and informal linkages with real economic data were investigated. Based on the analysis of time series, economic mass, normalized economic coordinates, procedures for heterogeneous economic time determination are offered and the concept of economic Plank's constant has been proposed. The theory has been tried on the real economic dynamic's time series, including spot prices, Forex, stock indices and found to be practicable. The achieved results are open for discussion.