Barriers faced in effective training transfer: A research on foreign students
Eğitim transferinde karşılaşılan güçlükler: Yabancı öğrenciler üzerinde yapılan bir araştırma
- Tez No: 483145
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Eğitim; insan sermayesinin geliştirilmesi, örgütsel performansın iyileştirilmesi ve değişimi getirmek için sıklıkla kullanılan stratejilerden birisidir. Bununla birlikte, eğitim inisiyatiflerinin odaklandığı konu eğitim içeriklerinin iş çevresine transferi ve kullanımı konusudur. Bu konuda eğitim psikolojisi ve yönetim disiplinleri alanyazını önemlidir. Eğitimin kullanılacağı eğitim transfer çevresi (öğrenme ortamı), eğitim transferinin kolaylaştırıcılığı ya da sınırlayıcılığı yönüyle en önemli belirleyicilerden birisidir. Eğiticilerin (eğitimde görev alanların) eğitim transfer iklimini olumlu algılamaları, eğitim içeriğinin iş çevresine aktarılmasına katkı sağlamaktadır ancak bunun tersi de mümkündür. Bu araştırmanın amacı, yabancı (Türkçe eğitimi alan) öğrencilerin Türkçeyi transferinde, öğrenme ortamında öğrenmeyi engelleyen veya kolaylaştıran faktörleri (karşılaşılan güçlükleri) nasıl algıladıklarını araştırmaktır. Bu süreçte, genel eğitim transferi çıktılarının arttırılmasında eğitim transfer ortamındaki farklı İnsan Kaynakları aktörlerinden alınan destek ön plana çıkmaktadır. Bu araştırmadan elde edilecek deneyimler gelişmekte olan Afrika ülkelerindeki eğitim transferi girişimlerinin iyileştirilebileceği umudunu taşımaktadır. Yoksulluğun azaltılması ve toplumların gelişmeye ilişkin duyarlılıkları adına eğitim projeleri önemlidir ancak eğitim transfer çevresindeki koşullar yüzünden bazen başarısızlıklar da yaşanmaktadır. 2014-2015 yıllarında Gazi TÖMER'de Türkçe Dil eğitimini tamamlayan 40 yabancı öğrenciyle yarı-yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılarak bireysel görüşme gerçekleştirilmiştir. Bulgular göstermektedir ki, eğitim transfer çevresindeki farklı İnsan Kaynakları aktörleri tarafından sağlanan desteğin bir sonucu olarak temel Türkçe öğreniminin kazanımında olumlu eğitim transfer çevresi önemli bir unsur olarak algılanmaktadır. TÖMER örneği ele alındığında katılımcılar, dilin çevrede tam olarak kullanılabilmesi için dil öğrenim zamanına daha fazla ihtiyaç duyduklarını, katılımcıların özellikleri açışından eğitim tasarım sorunu olduğu bu nedenle akademik Türkçe transferinin düşük düzeyde gerçekleştiğini ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Training is one of the frequently used strategy for introducing change, developing human capital and improving organizational performances. However, the concern over training initiatives has been and still is the transfer and use of training content to the work environment as substantiated by literature from disciplines such as psychology, education and management. The training transfer environment where training is to be used is considered one of the most important determinant of training transfer as it either facilitate training transfer or inhibits it. Therefore, the trainee's positive perception of the training transfer climate has the potential to positively facilitate their transfer of training content to the work environment and vice versa. The purpose of this research study was to investigate the trainees' perception of the factors at the training transfer environment that facilitated or inhibited (barriers faced) the transfer of Turkish language learnt from Gazi TÖMER to the relevant environment. In the process, establishing the support that was received from the various Human Resource actors at the training transfer environment in enhancing the general training transfer outcomes. This was done with the believe that, the experience gained from this study would be used in bettering training transfer initiatives in underdeveloped African countries where training projects for poverty alleviation and sensitization of communities on development related concerns have in most cases failed to bear fruits partly due to training transfer environmental issues. In a semi-structured interview process, a total of forty former Gazi TÖMER foreign students who undertook a Turkish language proficiency training between the year 2014 and 2015 were individually interviewed. The findings suggested that, the trainees positively perceived the training transfer environment leading to the transfer of Turkish language mainly as a result of the support provided by the various Human Resource actors at the training transfer environment. Basing on the aims of the TÖMER training, there was a reported low transfer of academic Turkish mainly due to training design problem, trainees' characteristics and language transfer requiring time to fully be transferred to the environment.